Okna aluminiowe czy plastikowe – które wybrać?

Wybierając okna do swojego domu lub mieszkania, na pewno zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Czy przytulnie wyglądające okna drewniane, energooszczędne plastikowe,
a może nowoczesne okna aluminiowe? Wybór nie jest prosty, ale istnieje kilka elementów, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Estetyka
Okna aluminiowe będą idealnie współgrały z dużymi przeszkleniami, które są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa mieszkalnego oraz biurowców. Coraz częściej z surowej formy okien i dużej ilości przeszkleń korzystają właściciele domów jednorodzinnych, chcąc stworzyć lokum w loftowym stylu.

Okna plastikowe nie mają tak chłodnego wyglądu, ale wybierając odpowiedni kolor okien oraz akcesoria okienne z pewnością można stworzyć designerski wystrój przy pomocy stolarki PVC. Na przykład okna z serii P-line dostępne są w 27 wariantach kolorystycznych.

Zobacz 5 sposobów na dekorację okna

Parametry okienne
Mimo surowej i (z wyglądu) ciężkiej konstrukcji, okna aluminiowe są lżejsze od okien plastikowych oraz drewnianych, a jednocześnie są bardziej sztywne. Dzięki swojej wytrzymałości, okna aluminiowe nie są podatne na odkształcanie się w wyniku zmian warunków atmosferycznych. Zachowują swój pierwotny kształt i kolor na wiele, wiele lat.

Dodatkowo stolarka aluminiowa pozwala na tworzenie okien w rozmiarach, które są nieosiągalne dla konstrukcji z PVC. Okna aluminiowe często stosowane są w budynkach użyteczności publicznej, gdyż odporne są na wielokrotne cykle otwierania i zamykania. W dodatku są przyjazne środowisku ze względu na możliwość poddania ich 100% recyklingowi.


Zdjęcie: Okna aluminiowe Superial 800 z właściwościami antywłamaniowymi

Okna aluminiowe, podobnie jak okna plastikowe, nie wymagają dodatkowej impregnacji i zabezpieczenia. Natomiast lepsze właściwości termoizolacyjne i akustyczne posiadają okna PVC. Właśnie one, ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła, lepiej spełnią swoją funkcję w domach pasywnych.

Okna plastikowe czy drewniane. Porównanie – Sprawdź

Cena
Niestety, okna aluminiowe to najbardziej kosztowny wybór — są ponad połowę droższe od okien plastikowych i około 30% od okien drewnianych. Podobnie, jak w przypadku stolarki z plastiku i drewna, ceny okien z aluminium będą różnić się w zależności od wielu czynników, począwszy od wielkości okien, po jego właściwości dodatkowe, aż po preferencje kolorystyczne.

Podsumowanie
Potrzebujesz wielkogabarytowych przeszkleń w Twoim nowoczesnym domu? Lepiej sprawdzą się okna aluminiowe. Jeśli bardziej zależy Ci na izolacji termicznej przy rozsądnej cenie, wybór okien PVC będzie trafionym pomysłem.

Przy wyborze rodzaju stolarki okiennej skorzystaj z konfiguratora Dobroplast na sklep.dobroplast.pl/konfigurator-okien-online

Porady

30.08.2021