Okna drewniane czy PCW? Porównujemy

Według raportu Centrum Analiz Branżowych najczęściej wybieramy okna, kiedy przeprowadzamy remont w mieszkaniu, a poprzednie okna nie są już tak szczelne i nie spełniają obecnych parametrów jakości. Decydując się na nowe okna, stajemy przed wyborem okien drewnianych lub okien PCW. Co zatem wybrać? Podpowiadamy.

Estetyka

Okna drewniane wyglądają szlachetnie ze względu na naturalny materiał. Drewno sprawia, że czujemy się przytulnie, a same okna są ponadczasowe. Najczęściej do produkcji okien drewnianych wykorzystuje się drewno dębowe, sosnowe, świerkowe, a także drzewa egzotyczne: mahoń i meranti.

Okna PCW przeważnie sprzedawane są w kolorze białym. Obecnie ten trend się zmienia i klienci coraz częściej poszukują okien w kolorach naturalnych, dopasowanych do kolorystyki budynku (np. do koloru dachówki, bramy). Okna PCW występują z ozdobnymi foliami dostępnymi w szerokiej gamie kolorów. Coraz większą popularnością cieszą się okleiny, które przypominają naturalne materiały takie jak drewno, odzwierciedlając ich kolor, a nawet strukturę.

Cena

Produkty z tworzywa naturalnego są z reguły droższe – tak też jest w przypadku wyższych cen za okna drewniane niż plastikowe. Koszt tych pierwszych dla referencyjnego rozmiaru 1500 × 1500 zaczyna się od 2000 zł.

Z kolei okna PCW można kupić już od 800 zł w wersji ekonomicznej i 1400 zł za okna wyższej klasy. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku cena mocno uzależniona jest od wymiarów, wyboru koloru ram okiennych, modelu otwierania się okien, liczby szyb. Trzeba też liczyć się z kosztami dodatkowymi, takimi jak montaż oraz transport okien.

Sprawdź, jakie parametry powinny mieć dobre okna

 

Trwałość elementów okiennych

Ogólne właściwości okien drewnianych i plastikowych niewiele się od siebie różnią. Poziom przenikania ciepła, infiltracji czy wytrzymałości będzie na podobnym poziomie. Parametry materiałów z tworzywa w każdym oknie są identyczne, dlatego łatwiej jest kontrolować jakość i wytrzymałość elementów. W przypadku drewna miejsce, w którym rosło, będzie miało znaczenie dla jego parametrów.

Okna drewniane, choć pochodzą z naturalnego tworzywa, podczas obróbki są poddawane procesom impregnacji preparatami chemicznymi.
Do produkcji okien PCW również używane są materiały sztuczne.

 

Odporność na starzenie

Okna są naturalnych budulcem chroniącym przed warunkami atmosferycznymi.  Niewątpliwą zaletą okien PCW jest to, że w odróżnieniu od okien drewnianych nie wymagają one cyklicznego odnawiania powłoki malarskiej oraz nie zmieniają kolorów pod wpływem słońca. Natomiast w oknach drewnianych łatwiej jest naprawić, odnowić lub zupełnie zmienić kolor ich powierzchni, co w przypadku okien tworzywowych jest trudne lub niemożliwe (w przypadku zmiany koloru okna).

Największą różnicą w starciu tych dwóch rodzajów stolarki okiennej jest konserwacja. Okna PCW odporne są na większość substancji chemicznych
i wilgoć. Z kolei okna drewniane wymagają impregnacji co 2 lata, a oprócz tego najlepiej 2 razy w roku sprawdzać stan lakieru. Przy właściwej konserwacji drewno jest w stanie spełniać swoje zadanie przez ok. 50 lat, ale trzeba o nie regularnie dbać i wiedzieć jak odpowiednio zaimpregnować. Okna plastikowe nie wymagają większej ingerencji niż przetarcie ram podczas mycia okien.

 

Podsumowanie

Wybór rodzaju okien zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika okien. Jeśli zależy Ci na estetyce Twojego wnętrza, zastanów się nad kupnem okien drewnianych. Z kolei, jeżeli wolisz zachować szczelność okien i nie martwić się okresową impregnacją – postaw na okna PCW. Możesz to zrobić korzystając z konfiguratora dostępnego na sklep.dobroplast.pl

Porady

08.06.2021