Współczynnik przenikania ciepła okien – co to jest i czy jest to ważne?

Przy wyborze stolarki okiennej poza estetyką i funkcjonalnością należy brać pod uwagę także kwestię ochrony przed chłodem z zewnętrz. Od jej skuteczności zależy, jak skutecznie okno zabezpiecza dom przed utratą energii. Fundamentalne znaczenie w tym kontekście ma współczynnik przenikania ciepła – informacje na jego temat pomogą Ci w selekcji produktów odpowiednich pod kątem Twoich potrzeb, np. dwuszybowych. Dowiedz się więcej, czym jest przenikalność cieplna, jakie ma znaczenie i co warto o niej wiedzieć.

Współczynnik przenikania ciepła – co to jest?

To wartość, która pozwala zrozumieć, jak dobrze dane okno izoluje pomieszczenie od zewnętrznych warunków pogodowych. Łatwo się domyślić, że jest to jedna z kluczowych informacji, na które powinno się zwrócić uwagę, gdy wybiera stolarkę do domu. Im niższa jest wartość współczynnika przenikania, tym lepsze zabezpieczenie nasze wnętrza przed utratą ciepła.
Okna o niskiej przenikalności cieplnej są szczególnie popularne w chłodniejszym klimacie, gdzie dominują niskie temperatury i ostry, zimowy wiatr. Wybór właściwej stolarki może znacznie obniżyć rachunek za ogrzewanie w okresie zimowym, a także poprawić komfort użytkowania pomieszczeń. Właśnie okna są jednym z najważniejszych elementów bariery izolacyjnej budynków, a ich zdolność do zatrzymywania energii należy uznać za kluczową dla zachowania optymalnej temperatury wewnątrz.

Warto też zauważyć, że z uwagi na bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła okna dwuszybowe mogą znacznie poprawić izolacyjność pomieszczeń. Składają się one z dwóch szyb, pomiędzy którymi znajduje się warstwa powietrza lub gazu. Taka konstrukcja wpływa na zwiększenie przenikalności cieplnej, więc jeśli chcesz ograniczyć straty energii w domu, rozważ zakup właśnie takiego wariantu.

Czy warto inwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła?

Odpowiedź na pytanie, czy warto zdecydować się na zakup okien, których przenikalność cieplna jest niska, zależy od kilku czynników. W starych budynkach, w których stolarka pozostawia wiele do życzenia, taka inwestycja zazwyczaj będzie opłacalna. W nowo budowanych obiektach warto zaś już na etapie projektu zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązania zostaną użyte.
Godną uwagi inwestycją są okna dwuszybowego. Doskonały współczynnik przenikania ciepła, który wynika z ich konstrukcji, zapewnia bardzo dobrą izolacyjność. Przestrzeń pomiędzy szybami jest wypełniona powietrzem lub gazem, co dodatkowo zwiększa ich przenikalność cieplną. Dzięki temu, choć bywają droższe w zakupie, w długim terminie mogą generować widoczne oszczędności na ogrzewaniu.
Wysoka warto tego parametru może skutkować zarówno stratami finansowymi związanymi z większym zużyciem energii z tytułu ogrzewania, jak i obniżeniem komfortu życia. Dlaczego? Otóż zimne powietrze przenikające przez nieefektywne okna wiąże się z uczuciem dyskomfortu i chłodu z powodu przeciągów. Właściwie dobrane okna, np. dwuszybowe, które mają współczynnik przenikania ciepła na niskim poziomie, zdecydowanie minimalizują to ryzyko.

Zalety okien dwuszybowych – więcej niż tylko oszczędności

Zalety tego rodzaju stolarki znacznie przewyższają jej koszt początkowy. Dodatkowa warstwa szkła i wypełnienie powietrzem lub gazem zwiększa ich przenikalność cieplną i poprawia izolacyjność akustyczną, co jest niezmiernie ważne w głośnym, miejskim otoczeniu. Zakup okien o niskim współczynniku przenikania ciepła należy uznać za inwestycję, która szybko się zwraca dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu. Jednocześnie poprawia komfort życia, zmniejszając hałas zewnętrzny i eliminując problem przeciągów.
Podsumowując, właściwy dobór okien, które spełniają indywidualne potrzeby i oczekiwania, a przy tym zapewniają skuteczną izolację od chłodu i hałasu, jest kluczową decyzją podczas budowy czy generalnego remontu nieruchomości. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, np. dwuszybowe, które w najlepszym wydaniu są dostępne w naszej ofercie. Zapoznaj się z nią i już teraz zamów stolarkę o niskiej przenikalności cieplnej!

Porady

23.10.2023