Świeże powietrze każdego dnia, czyli jak wietrzyć mieszkanie?
Mogłoby się wydawać, że w wietrzeniu pomieszczeń nie ma nic trudnego. Robi to przecież większość ludzi i to regularnie. Warto jednak poznać tajniki wietrzenia, aby czerpać z niego jak najwięcej. Zbyt długie trzymanie otwartych okien może być dla nas niekorzystne. W lato również nie należy nadużywać wietrzenia. Zatem jak robić to prawidłowo? Podpowiadamy!
Wietrzenie pomieszczeń – dlaczego jest to takie istotne?
Warto dbać o to, aby w domu panowało świeże powietrze. Jeżeli pomieszczenia są bardzo szczelne i nie ma w nich dostępu do świeżego powietrza, to dochodzi do powstania mikroklimatu. A to już bardzo krótka droga do namnażania mikroorganizmów, które mogą wpływać bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Co sprawia, że wilgotność w pomieszczeniach znacznie się podnosi? Są to przede wszystkim codzienne czynności takie jak po prostu pranie, gotowanie, suszenie prania, czy pieczenie. Nie można zapominać też o prasowaniu, zmywaniu naczyń, czy po prostu kąpieli. Im powietrze jest cieplejsze, tym przyjmuje więcej wody. Gdy dochodzi do jego schłodzenia, to zmniejsza się także granica jego nasycenia. W ten sposób wilgotność przejawia się parą wodną. A nie trzeba też dobrze pamiętać lekcji z fizyki aby zdawać sobie sprawę, że ta skrapla się, gdy temperatura jest niska. W efekcie dochodzi do powstania nieestetycznych zacieków.
Skutki z życia w niewietrzonym w pomieszczeniach
Pomieszczenia warto wietrzyć przede wszystkim ze względu na korzyści dla zdrowia oraz dla polepszenia naszego samopoczucia. Jeżeli nie będziesz tego robić regularnie, to w Twoim domu może dojść do powstania pleśni oraz zagrzybień. Inne negatywne skutki niewietrzenia wnętrz to schorzenia alergiczne, uczulenia, nadciśnienie, choroby układu oddechowego, negatywne samopoczucie, niska kondycja organizmu, obniżona odporność, gorsza koncentracja. Jak widać konsekwencje mogą być bardzo poważne. Zatem jak prawidłowo wietrzyć dom zimą, a jak latem? Podpowiadamy.
Wietrzenie pomieszczeń latem – jak robić to dobrze?
Wydawać by się mogło, że latem należy otwierać okna jak najczęściej. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, szczególnie gdy panuje wysoki upał. Otwarcie okien może zwiększyć temperaturę w środku, a nie obniżyć ją tak jak pierwotnie myśleliśmy. W ciepłe dni warto w ciągu dnia trzymać okna zamknięte, szczególnie te znajdujące się od strony południowej. Najlepiej zasłonić i roletami albo grubymi, ale jasnymi zasłonami. Pokoje należy wietrzyć rano, wieczorem oraz w nocy. Wtedy temperatura jest bowiem najniższa. To bardzo prosty sposób na zapewnienie sobie chłodnego i zarazem przyjemnego powietrza. Zaleca się aby spać latem przy otwartym oknie. Warto pamiętać o otwieraniu okien znajdujących się po przeciwnych stronach domu. Tu warunek jest jednak jeden – nie robimy tego, gdy panuje silny wiatr. W ciepłe miesiące trzymaj także drzwi wewnętrzne otwarte. W ten sposób unikniesz efektu piekarnika.
Jak wietrzyć dom zimą? Sprawdzone wskazówki
Zimą musisz uważać na to, aby nie dochodziło do dużych strat ciepła. W efekcie bowiem poniesiesz bardzo wysokie koszty za ogrzewanie. Z drugiej strony wietrzenie jest konieczne. Trzeba to jednak robić krótko, ale intensywnie. Chodzi o to, aby wymiana powietrza nastąpiła i jak najszybciej, by jednocześnie nie doszło do nadmiernego wychłodzenia. W miesiącach stricte zimowych wystarczy trzymać otwarte okno przez około 5 minut. O tej porze roku nie stosujemy przeciągów. Jeżeli w każdym pomieszczeniu ustawiona jest inna temperatura, to warto w czasie wietrzenia pozamykać drzwi wewnętrzne do pomieszczeń. Dzięki temu nie dojdzie do kondensacji ciepłego wilgotnego powietrza we wnętrzach, które są chłodniejsze. Masz w swoim domu pomieszczenia nieużywane? Pamiętaj, aby je także ogrzewać i wietrzyć. Tylko w ten sposób unikniesz powstaniu pleśni.
A ty jakie masz rady dotyczące wietrzenia pomieszczeń? 🙂
Sprawdź także: Jak rozmieścić okna w domu, by rozświetlić wnętrze? | Dobroplast
24.02.2022