Jak rozmieścić okna w domu, by rozświetlić wnętrze?

Każdy zdaje sobie sprawę, jaką ważną rolę w każdym domu odgrywają okna. Trzeba jednak wiedzieć, jak je rozmieścić, by jak najlepiej doświetlały pomieszczenia, a jednocześnie pozwalały na szerokie możliwości aranżacyjne. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Dobrze doświetlony dzięki oknom dom będzie nie tylko energooszczędny (brak konieczności częstego zapalania świateł plus lepsze dogrzanie budynku), ale też przyjazny. W końcu światło naturalne działa na nas bardzo pozytywnie.

Orientacja względem stron świata a okna

To gdzie, kiedy i jakie światło będzie gościć w naszym domu, zależy oczywiście od orientacji względem stron świata. Dobry projektant zaplanuje tak ułożenie budynku i otworów okiennych, aby jak najlepiej wykorzystać promieniowanie słoneczne nie tylko pod względem samego doświetlenia, ale także dogrzewania. Strona południowa zawsze jest najcieplejsza i najlepiej doświetlona. Nie trzeba być znawcą, by wiedzieć, że po stronie północnej będzie wręcz przeciwnie. By stracić jak najmniej ciepła, trzeba ograniczyć liczbę oraz wielkość przeszkleń od strony północnej. Najlepiej zamontować tutaj okna energooszczędne, które będą charakteryzować się podwyższoną izolacyjnością termiczną.

Największe okna domu warto umieścić na południowej, południowo-zachodniej oraz zachodniej elewacji. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że latem te przeszklenia mogą doprowadzać do przegrzania. Dlatego na etapie projektowania i wykonania należy pamiętać o przesłonach.

Okna i funkcje wnętrz

Jak rozplanować pomieszczenia pod kątem doświetlonych części domu? Strefę dzienną, czyli np. salon, powinien znajdować się od południa i zachodu. To również dobre miejsce na jadalnię, gabinet czy bawialnię dla dzieci. Sypialnia powinna znaleźć się od wschodu – wówczas poranne promienie będą nas budzić dobrze nastrajając na cały dzień. Oczywiście nie warto stawiać tutaj na duże okna, które wpuszczą za wiele światła oraz będą przyczyniać się do znacznego wychładzania. Jakie pomieszczenia warto umieścić od północy? Kuchnię, pralnię, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, kotłownie. W niektórych z tych wnętrz w ogóle nie musi być okien, a jeśli już – to wystarczą otwory niewielkich rozmiarów.

Okna w garażu

Warto zadbać oczywiście o okna w garażu. To pomieszczenie śmiało można umieścić od strony północnej. Otwory muszą być małe, najlepiej umieszczone wyżej niż standardowe, aby trudniej było dojrzeć z zewnątrz zawartość garażu. Poza tym zbyt duża ilość standardowych okien mogłaby utrudniać korzystanie z tego pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. W garażu często umieszcza się bowiem regały i półki do przechowywania plus miejsca typu warsztat itd.

Piękne widoki

Działka z domem znajduje się w przepięknym miejscu? Warto wziąć pod uwagę widoki, jakie dostrzegalne są z budynku. Dobry projektant weźmie je pod uwagę planując przeszklenia. Przecież to na co spoglądamy każdego dnia z domu również może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Porady

02.02.2022