Czym czyścić okna plastikowe, aby wyglądały dobrze przez lata?

O tym dlaczego warto pomyśleć o zakupie okien PVC, pisaliśmy m.in. TUTAJ. Wiele osób, już prawie przekonanych do tego wyboru, obawia się jednak, że ramy będą trudne w pielęgnacji i przez to z czasem będą wyglądać coraz mniej atrakcyjnie. Tymczasem ich czyszczenie jest banalnie proste. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić. Dzisiaj Ci o tym opowiemy!

 

Na oknach plastikowych, tak jak na każdych innych, pojawia się standardowy brud wywołany kurzem. Mogą widnieć również niepokojące przebarwienia. To i to z łatwością można usunąć. Trzeba tylko zastosować odpowiednie metody, środki i oczywiście akcesoria. Zobacz nasz poradnik. Oto najważniejsze zasady.

Częstotliwość mycia okien

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak często należy myć okna plastikowe. Przyjmuje się, że jeżeli właściciele nie palą tytoniu i nie mieszkają w bardzo ruchliwym miejscu (jak np. centrum miasta), to powinni wyczyścić szyby i ramy okienne ok. 4 razy do roku. Warto częściej to robić w przypadku białych ram (są bardziej narażone na przebarwienia). Wiele oczywiście zależy od osobistych preferencji. Niektórzy mają potrzebę częstszych porządków.

Regularność przede wszystkim

Ważne, by myć okna plastikowe regularnie. Czyszczenie na początku użytkowania co 2 tygodnie, a potem raz do roku nie ma większego sensu. Nie da się „nadrobić” mycia. Okno będzie zbierać brud, także wewnątrz (podczas otwierania) i konieczne będzie jego usunięcie, jeśli chcesz cieszyć się wygodnym użytkowaniem przez długie, długie lata.

Mimo to dawno nie myłeś okien PVC? Oczywiście nic straconego! W pierwszej kolejności pozbądź się wierzchniego brudu (na sucho), a następnie umyj dokładnie okno na mokro.

Czym myć plastikowe ramy okienne?

Wybierając produkty do mycia okien pamiętaj, aby unikać tych z kwasami, rozpuszczalnikami czy substancjami ściernymi w składzie. To krótka droga do zniszczenia struktury materiału PVC. Mogą powstać tzw. mikropory, przez które do środka okna, bardzo głęboko, będą dostawać się zabrudzenia niezwykle trudne do usunięcia. Pamiętaj także o uszczelkach. Te zniszczą takie substancje jak chlor czy aceton. Uszczelki pod ich wpływem stwardnieją i będą się kruszyć.

Zatem jakie środki wybierać? Najlepiej te charakteryzujące się właściwościami antystatycznymi. W ofertach wielu sklepów znajdziesz preparaty przeznaczone do czyszczenia plastików. W ostateczności wybierz mleczko lub płyn do mycia naczyń.

Akcesoria do mycia okien PVC

Do mycia okien pod żadnym pozorem nie stosuj inwazyjnych akcesoriów jak druciane gąbki, twarde szmatki czy szczotki. Wystarczy miękka szmatka. Najpierw namocz zabrudzenia – będa łatwiejsze do zmycia. Porada ta dotyczy zarówno ram jak i oczywiście szyb. Sporym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj myjki parowe. Te okażą się dobrym pomysłem, o ile zakończone będą także miękką powłoką, najlepiej z mikrofibry.

Profesjonalne zestawy do pielęgnacji okien

Na rynku dostępne są także profesjonalne zestawy do pielęgnacji i konserwacji okien. W ich skład wchodzą m.in. smary do okuć drzwi i okien, czyściki do codziennej pielęgnacji czy smary do konwersacji uszczelek. Sporo z tego typu produktów dedykowanych jest stricte oknom PVC. Warto wziąć je pod uwagę i stosować wg przeznaczenia – tj. część z nich na co dzień, a część rzadziej, np. 3-4 razy do roku. Środki są bardzo wydajne i wydłużają trwałość okien i drzwi zabezpieczając je m.in. przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Odpowiednia konserwacja

Okna od Dobroplast nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Wystarczy czyścić je regularnie, ewentualnie od czasu do czasu stosując ww. środki. Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie dobroplast.pl.

Porady

23.11.2021