5 największych mitów dotyczących okien. Sprawdź, czy je znasz!
Okna są elementem budynku, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonować. Wybierając okna kierujemy się dotychczasową wiedzą i opinią innych użytkowników, która może być myląca. Czy znasz wszystkie z wymienionych mitów, dotyczących okien?
MIT 1 – Okna drewniane to jedyne ekologiczne okna
Wbrew pozorom nawet drewniane okna przechodzą przez procesy chemiczne, które zabezpieczają drewno przed korozją biologiczną i utrwalają ramy okienne. Dlatego nie można powiedzieć, że są one w 100% ekologiczne.
Okna plastikowe można poddać wielokrotnemu recyklingowi, a firmy produkujące okna lub profile plastikowe są zobowiązane do użycia w produkcji surowca pochodzącego właśnie z recyklingu. Dodatkowo wszystkie komponenty wykorzystywane do produkcji okien plastikowych są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Mało kto wie, że z polichlorku winylu (PVC) produkuje się worki na krew czy też naczynia przeznaczone do kontaktu z żywnością.
MIT 2 – Okna PVC żółkną pod wpływem słońca
Odpowiednio wykonane okna PVC nie żółkną pod wpływem warunków atmosferycznych. Pozostają białe na wiele lat, pod warunkiem, że odpowiednio się je pielęgnuje. Jeśli używamy „agresywnych” substancji myjących, np. mleczek lub rozpuszczalników, mogą one spowodować nie tylko żółknięcie, ale też matowienie powierzchni ram okiennych. Najlepiej czyścić okna miękką stroną gąbki z użyciem niewielkiej ilości płynu do naczyń. W taki sposób okna pozostaną białe na długo.
Okna plastikowe czy drewniane – porównujemy
MIT 3 – Okna drewniane są łatwopalne
Producenci okien drewnianych wykorzystują do produkcji lite drewno, które charakteryzuje się bardzo wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Okna zabezpieczane są także ognioodpornymi substancjami, jednak nawet drewno bez żadnych impregnatów będzie długo odporne na działanie płomieni.
Podobnie sytuacja wygląda z oknami z plastiku. Temperatura zapłonu tworzywa PVC to 750°C, a sam materiał ma właściwości samogasnące i nierozprzestrzeniające płomienia.
MIT 4 – Okna są przyczyną wilgoci i pleśni w mieszkaniu
Okna nie są bezpośrednią przyczyną pojawienia się pleśni i wilgoci w mieszkaniu. Pojawienie się takiego problemu w mieszkaniu świadczy o niewydolnej wentylacji, najczęściej grawitacyjnej, i związanej z tym wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń. Najwięcej wilgoci przedostaje się do domu przez nieszczelny dach lub fundamenty. Sprawna wentylacja zapobiega powstawaniu pleśni, dlatego wietrzenie pomieszczeń podatnych na wilgoć jest bardzo ważne.
Okna są bardzo szczelnymi elementami budynku, ale w swojej konstrukcji posiadają elementy odpowiadające za przepuszczalność powietrza z zewnątrz do pomieszczenia mieszkalnego. W oknach można dodatkowo zamontować nawiewniki, które wspomogą w prawidłowej cyrkulacji powietrza.
MIT 5 – Duże przeszklenia to brak prywatności
Duże przeszklenie niekoniecznie musi być oznaką braku prywatności dla domowników. Delikatne, ale dobrze kryjące firanki lub rolety skutecznie odseparują Cię od ciekawskich sąsiadów. Obecnie istnieje szeroki wybór rozwiązań zapewniających kameralną atmosferę – na przykład zastosowanie szyby refleksyjnej. Tafla szkła jest barwiona na kolor i lekko przyciemniana. Dzięki temu wnętrze jest niewidoczne, podczas gdy Ty widzisz wszystko, co dzieje się na zewnątrz.
Wybierając okna, kieruj się faktami. Wykonaj research, który pomoże Ci ustalić, jakie okna sprawdzą się najlepiej w Twoim domu. Możesz też skorzystać z konfiguratora okien na sklep.dobroplast.pl
27.09.2021