Wymiary okien – jak je zmierzyć, aby zamówić odpowiednie?

Któż nie ceni sobie komfortu i ciepła w domu? Idealna temperatura to kwestia zarówno dobrze działających instalacji grzewczych, jak i prawidłowo dopasowanej stolarki. Podstawowym etapem w procesie ich montażu jest dokładne określenie niezbędnych wymiarów, co wymaga precyzji i pewnej wiedzy. W tym artykule dowiesz się, jak zmierzyć okno do wymiany, aby było prawidłowo zamocowane oraz idealnie odpowiadało Twoim potrzebom i możliwościom w miejscu, w którym ma się znaleźć. Przygotuj miarkę i notatnik, a my krok po kroku pokażemy Ci, jak mierzyć!

Precyzja pomiaru – podstawowy warunek do prawidłowej wymiany okien

Przed przystąpieniem do wymiany okien niezbędny jest dokładny pomiar przestrzeni. Wyposażeni w miarkę taśmową i notatnik, możemy przystąpić do działania. Jak wymierzyć prawidłowo? Zaczynamy od szerokości ramy – mierzymy od krawędzi szyby do krawędzi szyby, nie zapominając o uwzględnieniu listew przyszybowych.

Następnie przechodzi do wysokości ramy, zaczynając od jej dolnej krawędzi i kończąc na górnej. Zwracamy uwagę na to, czy ramy są proste i czy nie występują deformacje, które mogłyby wpłynąć na dokładność pomiaru. Pamiętajmy, że nawet niewielkie odchylenie od rzeczywistości może spowodować, że nowa stolarka przeznaczona do wymiany nie będzie prawidłowo pasować, więc zdecydowanie warto wiedzieć, jak mierzymy okna.

Jak mierzyć okno pod wymianę?

Podczas dokonywania pomiarów ważne jest skupienie się zarówno na samym oknie, jak i otworze, w który ma zostać wpasowane. W przypadku starych budynków mogą występować krzywizny, które często sprawiają, że trudniej jest prawidłowo mierzyć. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nierówności, można skonsultować się z fachowcem, który pomoże prawidłowo ocenić sytuację.

Pomiar szerokości otworu przeprowadza się na trzech różnych wysokościach:

  • u góry,
  • na środku,
  • na dole.

Robimy to samo z wysokością, wykonując pomiar po lewej, na środku i po prawej stronie. Dzięki takiemu podejściu mamy pewność, że nowa stolarka idealnie wpasuje się w otwór, a to podstawa, gdy zadajesz sobie pytanie, jak wymierzyć okno do wymiany.

Przeszkody na drodze do perfekcyjnego pomiaru okna

Zapamiętaj te dwa etapy – pomiar samej ramy i otworu, w którym ma się ona znaleźć. Dobrze jest również przeanalizować istniejące problemy i ewentualne przeszkody, które mogą wpływać na prowadzone prace. Im dokładniej wykonamy pomiary, wiedząc, jak profesjonalnie zmierzyć okna, tym łatwiejsze będzie znalezienie odpowiedniego modelu i tym sprawniej przebiegnie montaż.

Mając do czynienia ze starymi budynkami, przy wymianie trzeba uwzględnić przekosy i nierówności, które trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. Warto je dokładnie wymierzyć, ponieważ są to czynniki, które mogą istotnie wpłynąć na cały proces. Zbyt duża różnica pomiędzy rzeczywistymi rozmiarami a tymi, które zostały przez Ciebie wskazane na formularzu zamówienia np. w naszym sklepie, może spowodować poważne problemy podczas montażu i utrudniać odpowiedź na pytanie, jak mierzyć okna.

Wykonaj więc wszystkie pomiary maksymalnie dokładnie, zwracając uwagę na wszelkie detale – od okucia, przez ramę, aż po otwór, w którym ma się znaleźć. Pamiętaj też, że możesz natknąć się na niespodziewane elementy architektoniczne, takie jak np. odstające listwy przyszybowe, które mogą wpłynąć na pracę i sprawić, że mierzenie okna do wymiany będzie nieco bardziej wymagające.

Postaw na okna z górnej półki

Pomiary stolarki przed wymianą są niezwykle istotne i powinny dotyczyć zarówno modelu, którego chcesz się pozbyć, jak i otworu, do którego nowy egzemplarz ma idealnie pasować. Wiedza dotycząca tego, jak wymierzyć okna, to podstawa sukcesu, podczas gdy błędne przeprowadzenie czynności często prowadzą do niepotrzebnych problemów i kosztów. Mogą one wynikać również z montażu stolarki niskiej jakości, dlatego inwestuj wyłącznie w solidne, profesjonalne produkty, a tylko takie znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego. Sprawdź ją i wybierz do swojego budynku odpowiedni model okna, które łączy w sobie estetykę, oszczędność i funkcjonalność!

Poniżej krótka, pomocna animacja „Jak poprawnie wykonać pomiar okna Dobroplast.”

https://www.youtube.com/watch?v=isvvHJdf5Cg

Porady

19.10.2023