Wymiana okien w bloku – co powinieneś wiedzieć?

Decydując się na odświeżenie mieszkania, stajesz przed pytaniem o wstawienie nowej stolarki? Odpowiedź na nie może być trudniejsza, niż się wydaje. Z punktu widzenia estetyki i komfortu wymiana okien w bloku przyniesie niewątpliwe korzyści, ale pamiętaj, że jest ona związana z wieloma formalnościami wynikającymi z obowiązujących przepisów. Podjęcie prawidłowej decyzji wymaga starannego przemyślenia zarówno ze względu na wybór modelu stolarki, jak i zapewnienie prawidłowego procesu montażu. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czy warto zdecydować się na wymianę okien w bloku?

Możliwość wprowadzenia modernizacji w mieszkaniu jest przeważnie optymistyczną perspektywą, zwłaszcza gdy chodzi o decyzje związane z wymianą starych okien w bloku. Bierze się tu pod uwagę korzyści estetyczne i praktyczne. Zużyta stolarka zazwyczaj traci swoje właściwości izolacyjne, co wpływa na komfort cieplny w mieszkaniu i może zwiększać koszty ogrzewania. Nowe, o wiele bardziej energooszczędne rozwiązania, np. z podwójną lub potrójną szybą, zapewniają lepszą izolację termiczną, a tym samym pomagają w utrzymaniu ciepła zimą i chłodzenia latem. Przejdźmy teraz do kwestii związanych z przepisami.

Istotne przepisy związane z wymianą okien w bloku

Decyzja o przeprowadzeniu wymiany okien w bloku musi być dokładnie przemyślana, również z uwzględnieniem aktualnych przepisów. Wskazują one, że nowa stolarka powinna być identyczna z wcześniejszą pod względem kształtu i wielkości. Ewentualne zmiany w tym zakresie wymagają uzyskania zgody ze strony spółdzielni bądź pozostałych właścicieli nieruchomości, a często też zatwierdzenia przez nadzór budowlany. Jeśli chodzi o obowiązujące przepisy, warto zwrócić uwagę także na wymóg zastosowania stolarki o odpowiedniej izolacyjności termicznej. Jej wartość często się zmienia, dlatego zawsze należy się zapoznać z aktualnymi kryteriami.

Wybór odpowiedniego modelu okna

Tak samo istotne jest wybranie odpowiedniego modelu okna. Wielu producentów oferuje wyroby w różnych stylach, kolorach i materiałach, a znalezienie odpowiedniego egzemplarza może znacząco wpływać na wygląd i funkcjonalność mieszkania. Powinien pasować do designu i kolorystyki nieruchomości, a także spełniać oczekiwania mieszkańców co do komfortu i efektywności energetycznej. Wymiana okien w bloku na wysokiej jakości może znacznie poprawić warunki życia, a przy ich wyborze poza przepisami należy uwzględniać też takie czynniki jak lokalizacja mieszkania, wystawienie na stronę świata, poziom hałasu zewnętrznego oraz preferencje co do wyglądu.

Przegląd dostępnych na rynku materiałów do produkcji okien

Istotnym elementem podczas wyboru nowych okien jest dobór materiału, z którego zostały wykonane. Znaczenia mają tutaj kwestie zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Pytanie, czy stolarka powinna być z tworzywa sztucznego, czy może jednak drewniana bądź aluminiowe? Odpowiedź ma znaczący wpływ na jej wygląd i ich funkcjonalność, a także na konieczność przeprowadzenia potencjalnej wymiany w bloku w przyszłości.
Miej na uwadze, że każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości i różni się między sobą m.in. trwałością, odpornością na czynniki atmosferyczne, a także wymogami konserwacji. W budynkach zabytkowych przepisy mogą nakazywać zastosowanie okien wyłącznie z jednego, określonego materiału.

Postaw na nowoczesne i energooszczędne okna Dobroplast

Zalecamy rozważenie m.in. wariantów z podwójną czy potrójną szybą, które znacznie poprawiają izolację termiczną, a tym samym zwiększają poziom komfortu cieplnego w mieszkaniu. Co prawda przepisy nie nakazują, aby wymiana okien w bloku uwzględniała wersje o podwyższonej izolacyjności, jednak jej minimalny poziom musi zostać osiągnięty – jego wysokość określa aktualne prawo budowlane. Ponieważ zmienia się ona nawet co kilka lat, należy być na bieżąco. Przykładowo, w 2021 r. podwyższono ten wskaźnik z 0,9 do 1,1 W/(m²·K).

Jeśli poszukujesz estetycznej, trwałej i nowoczesnej stolarki, która zapewnia bardzo dobre zabezpieczenie przed chłodem i pozwala na spełnienie przepisów, sprawdź naszą ofertę i zamów najbardziej odpowiadające Ci modele!

Porady

09.11.2023