Wady i zalety okna w łazience

Zawsze marzyłeś o posiadaniu okna w łazience? Zdecydowanie to rozwiązanie ma mnóstwo plusów. Nie wiemy jednak, czy zdajesz sobie sprawę, że wybór takiej opcji oznacza też pogodzenie się z jej… minusami. O jakie dokładnie chodzi? Sprawdź wady i zalety posiadania okna w łazience i przekonaj się, czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens!

Okna w łazience to rozwiązanie chwalone przez mieszkańców domów i niektórych bloków. Uwzględnienie go należy przewidzieć na etapie projektu. Nie da się ukryć, że w wielu budynkach okno wykonano już po budowie. Czy jest to opcja godna uwagi? Jakie są jej zalety i czy w ogóle doszukamy się tutaj jakichś wad? Sprawdź szczegóły.

Okno w łazience – zalety

Największym plusem posiadania okna w łazience jest niewątpliwie zyskanie dodatkowej wentylacji. Łazienka to przecież bardzo specyficzne pomieszczenie w domu. Występuje tu ciągła wilgoć i dobra wentylacja to w tym przypadku podstawa. Oczywiście bez okna w łazience można żyć, ale dodatkowa opcja wietrzenia wydaje się tutaj bardzo kusząca. Wystarczy otworzyć okno, by poczuć, że wilgoć ma gdzie „uciec”, a my czym oddychać. Dobra wentylacja zmniejsza ryzyko wystąpienia grzybów czy pleśni, które nierzadko są nieodłączną częścią wnętrz sanitarnych. A brak tego typu „gości” oznacza dla nas większy komfort zdrowego życia na co dzień.

Inna zaleta okna w łazience? Jak to w przypadku okien bywa – dodatkowe źródło światła. Lepiej doświetlona łazienka to większa wygoda korzystania z niej. A przecież w tym pomieszczeniu spędzamy naprawdę sporo czasu. Z tym wiąże się też kolejny plus – oszczędności na energii elektrycznej. Jeżeli okno będzie doświetlać we właściwy sposób, to przy wielu czynnościach nie będziemy mieć potrzeby doświetlania sztucznym światłem.

To nie wszystko. Kolejna zaleta to większa atrakcyjność danej nieruchomości. Nie da się ukryć, że okno w łazience jest bardzo pożądane. Jeżeli więc w przyszłości będziesz chciał sprzedać dom czy mieszkanie, to okno na pewno zostanie dostrzeżone przez potencjalnych kupców.

Okno w łazience – wady

A co z wadami? Czy w ogóle możemy w tym przypadku o takowych mówić? Na pewno okno w tego typu pomieszczeniach może powodować dyskomfort. Oczywiście wiele zależy od jego położenia (jak i położenia samej nieruchomości). Może się bowiem okazać, że do okna będą mieć dostęp osoby trzecie. A to oznacza, że ktoś może nas podglądać podczas kąpieli albo/i potencjalny włamywacz będzie miał więcej okazji do dostania się do naszego domu. Z drugiej strony łatwo tutaj o rozwiązania. W pierwszym przypadku można zamontować szyby ornamentowe, a w drugim – zamontować alarm (który jest w dzisiejszych czasach już normą).

Inny minus, szczególnie w przypadku nieprawidłowego rozmieszczenia, to utrudniony dostęp do okna. Z jego otwarciem/zamknięciem mogą mieć problem osoby niskie czy dzieci.

Jak widać minusów jest niewiele i właściwie wszystkim łatwo można zaradzić. Zatem okno w łazience to absolutny “must have”.

Porady

16.12.2021