Tryb zimowy w oknach – jak właściwie wyregulować okna na zimę?
Nastanie minusowych temperatur za oknem prowadzi do zwiększonych wydatków na ogrzewanie. Zima obnaża wszelkie niedociągnięcia w izolacji termicznej budynku i ujawnia nieszczelności w oknach. Rosnące koszty energii wzmagają poszukiwania oszczędności. Czasami skuteczne rozwiązanie znajduje się na wyciągnięcie ręki i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Dzisiaj opowiemy o metodzie ograniczenia strat cieplnych, z której nie każdy zdaje sobie sprawę. Czy wiesz, że Twoje okna PVC posiadają specjalny tryb zimowy? Czy potrafisz go ustawić? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zdobyta wiedza przełoży się na spore oszczędności w domowym budżecie.
Czym jest tryb zimowy w oknach plastikowych?
Opisywany tutaj tryb zimowy w oknach to nie żadna magia, lecz funkcjonalny i prosty system zwiększonego docisku uszczelek celem ograniczenia przepływu powietrza. Mechanizm otwierania okien plastikowych umożliwia regulację okna w zależności od warunków zewnętrznych. Na zimę możemy je przestawić w specjalny tryb. Każdorazowe zamknięcie skutkuje wówczas mocniejszym dociskiem obramowania szyby do ramy PVC. Jak znaleźć tryb zimowy w oknach plastikowych? Zajrzyj do bocznej części skrzydła okiennego. Zobaczysz tam okrągłe bolce w liczbie od jednego do trzech, które dają się przestawić. Modyfikacja stopnia docisku następuje właśnie dzięki tym niewielkim elementom. O tym, jak zmienić tryb okna z letniego na zimowy opowiemy w dalszej części poradnika.
Tryb zimowy i regulacja okien na zimę – jakie korzyści przynosi?
Podstawową funkcją trybu zimowego w oknach jest ograniczenie dopływu zimnych mas powietrza do wewnątrz. O ile nie zalecamy tak dużej szczelności w lecie, to w warunkach zimowych jest ona niezbędna do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Strata ciepła wpływa również na komfort mieszkańców. Charakterystyczne podmuchy zimna można łatwo wyeliminować dzięki regulacji okien na zimę. Regulacja ram plastikowych wcale nie oznacza, że możemy zapomnieć o właściwej wentylacji. Kontrolowany dopływ świeżego powietrza to podstawowy warunek zdrowego bytowania. Regularne otwieranie okien usuwa wilgoć, wirusy i cząsteczki kurzu domowego. Proces ten powinien jednak zachodzić w kontrolowanych warunkach. Otwieramy okna na oścież na kilka minut. Po tym czasie należy je trzymać zamknięte i zagwarantować jak największą szczelność. Ustawienie docisku okna do ramy minimalizuje wpływ zimowych temperatur na straty ciepła. Zachęcamy więc do świadomej regulacji siły zamknięcia na zimę. Specjalistyczny tryb da się ustawić samodzielnie. Przestawienie okna nie wymaga zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Wystarczy stosować się do podręcznika obsługi. Poszczególne wersje okna mogą różnić się co do konkretów, jak przestawić je na tryb zwiększonej szczelności. Dlatego poniższe wskazówki należy traktować jako punkt wyjścia. Szczegółowe zasady zawiera instrukcja dostarczona przez producenta okien.
Jak przestawić okno na tryb zimowy?
We wszystkich nowoczesnych oknach plastikowych znajdziesz metalowe rolki ryglujące. Przypominają one okrągłe bolce, jakie wystają z bocznej części skrzydła. To właśnie ten element kryje w sobie odpowiedź na pytanie, jak przestawić docisk z trybu letniego na zimowy.
Niektóre rolki posiadają mechanizm sprężynowy. Ich lekkie odciągnięcie umożliwia przekręcenie całości i ustawienie we właściwej pozycji. Inne wymagają użycia klucza imbusowego w celu regulacji okna. Tryb zimowy uruchomimy wtedy, gdy grubsza część rolki będzie skierowana do wewnątrz. Przy takiej konfiguracji uzyskamy mocniejsze przyleganie uszczelki okna do ościeżnicy.
Czy tryb zimowy w oknach jest opłacalny?
Sezonowa regulacja okien plastikowych przynosi wiele korzyści na zimę. Specjalny tryb gwarantuje ograniczenie strat ciepła i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Pamiętaj jednak, że w lecie całkowita szczelność z zalety staje się wadą. Zmiana trybu okna z letniego na zimowy wymaga ponownej regulacji po ustaniu sezonu grzewczego. Warto mieć świadomość istnienia trybu zimowego w oknach PVC i wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Ten prosty mechanizm dostarcza licznych korzyści w postaci ochrony domowego budżetu i zwiększenia komfortu termicznego dla mieszkańców.
05.10.2023