Triki, jak szybko i skutecznie umyć okna przed świętami. Te porady są genialne!

Mycie okien nie wydaje się skomplikowane. Często jednak gdy zabieramy się za tę czynność, irytujemy się, że ramy jednak nie doczyszczają się tak jak byśmy chcieli, a na szybach zostają smugi. Sprawdź 7 skutecznych trików, które zmienią oblicze Twoich przedświątecznych porządków. Zapraszamy do lektury!

1. Przygotuj okna do mycia

Samo mycie jest oczywiście najważniejsze, ale nie bez znaczenia jest ich przygotowanie do porządków. Przede wszystkim trzeba sobie zapewnić łatwy dostęp do miejsca pracy. Odsuń meble, jeśli jest taka potrzeba i postaw drabinę. Zdejmij firany, zasłony czy rolety. To świetny moment na ich wypranie (zasłony, firanki) i umycie (rolety). Trudno wyobrazić sobie wieszanie nieświeżych materiałów na lśniących oknach.

Teraz weź… odkurzacz. Tak, to urządzenie będzie najlepsze na tym etapie. Usuń pajęczyny, brud przy parapecie, „paprochy” w ramach. Teraz możesz myć!

2. Skuteczne mycie ram

Mycie szyb wydaje się ukoronowaniem całego procesu, ale nie możemy przecież zapominać o doczyszczeniu ram okiennych. W większości przypadków wystarczy woda z dodatkiem płynu do naczyń i dokładne wymycie miękką szmatką i/lub gąbeczką. Uwaga! Nie stosuj żadnych ściernych akcesoriów, typu drapaki. Możesz zniszczyć ramy. Bądź ostrożny również w kwestii doboru środków. Wybieraj produkty (np. mleczka do czyszczenia) stricte przeznaczone do plastiku. Po mocne preparaty sięgaj jednak w ostateczności.

3. Znajdź swój sposób

Czas na mycie szyb. Tutaj każdy powinien znaleźć swój sposób. Niektórzy bardzo chwalą sobie myjki parowe, niektórzy zaś preferują wodę z dodatkiem płynu do naczyń i szmatkę z mikrofibry ewentualnie dodatkowo zwykłą, plastikową ściągaczkę. Nadal często stosuje się również… nylonowe rajstopy albo gazety. Wybierz to, co Ci odpowiada. Tutaj nie ma reguły i złotego środka.

4. Mycie zawsze w jednym kierunku

Ważne! Jeżeli myjesz szyby np. miękką szmatką, to pamiętaj, aby przecierać zawsze w jednym kierunku. Np. wewnętrzną stronę szyb pionowo z góry na dół, a zewnętrzną poziomo od prawej do lewej. Jeżeli powstaną smugi, to będziesz mógł łatwo zweryfikować po której stronie okna się znajdują. Proste, a genialne, prawda?

5. Przeciw zaciekom i smugom

Co zrobić, aby na szybach nie powstały plamy i zacieki? Jak najszybciej po umyciu osuszyć okna, np. miękką ściereczką czy po prostu ręcznikiem papierowym. Im prędzej to zrobisz, tym większa szansa, że całe wyzwanie zakończy się sukcesem.

6. Lśniące okna? Eko sposób!

Chcesz, aby Twoje okna pięknie lśniły, a jednocześnie nie przepadasz za stosowaniem chemii? Przygotuj roztwór z wody i cytryny (w proporcjach – pół szklanki soku na szklankę wody). Tak umyte okna będą nie tylko pięknie błyszczeć, ale również świeżo pachnieć. A to wskazane po każdych porządkach, czyż nie? 🙂

7. Szybki sposób na mycie

Regularnie myjesz okna, a w tym roku przed świętami nie masz na to zupełnie czasu? Kup mokre chusteczki do mycia okien. Jeżeli regularnie dbasz o ramy i szyby, to tym razem wystarczy, że przetrzesz, a okna będą lśnić czystością.

8. Uwaga na słoneczne dni

Co prawda teraz, gdy panuje zima, pewnie nam to nie grozi, ale… uważaj na promienie słoneczne. Mogłoby się wydawać, że mycie okien podczas przepięknej, słonecznej pogody wydaje się oczywiste. Niekoniecznie. Pod wpływem działania promieni słonecznych zastosowane środki do mycia okien szybciej parują. Tak bardzo, że czasem trudno nam wytrzeć okna do sucha. W efekcie powstają brzydkie i trudne do usunięcia smugi.

9. Mycie okien podczas przymrozków

W tym roku grudzień mamy wyjątkowo zimowy. A to oznacza, że trzeba uważać podczas mycia okien. Szyby mogą być wówczas bardziej delikatne. Uważaj, by zbyt mocno nie dociskać ściereczki.

10. Mycie okien w towarzystwie

Mycie okien w dwie osoby ma wielki sens! Jeden z towarzyszy czyści ramy i przechodzi do kolejnego okna, a drugi czyści szyby. Wcześniej razem przygotowują swoje miejsce pracy (ściągają wszystko z parapetów itd.). Wiemy, że mnóstwo ludzi wręcz nienawidzi tej pracy domowej, więc warto zrobić to razem. Będzie raźniej, sprawniej i w efekcie szybciej.

Miłych świątecznych porządków i… Wesołych Świąt!

Porady

16.12.2021