Rolety zewnętrzne: nadstawne, podtynkowe czy adaptacyjne? Jak wybrać najlepsze?
Jakie rodzaje rolet zewnętrznych będą najlepsze? Czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne rodzaje? Czy wybrać rolety nadstawne czy podtynkowe? A może najodpowiedniejsze będą rolety adaptacyjne?
Rolety zewnętrze to świetny i łatwy w użytkowaniu sposób na ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, hałasem, jak również włamaniem. Rolety zewnętrzne powoli wypierają popularne w ubiegłym wieku metalowe kraty, których jedynym zadaniem była ochrona domów i nisko usytuowanych mieszkań przed włamaniem i kradzieżą mienia. Od kilkunastu lat klienci coraz częściej decydują się na wielofunkcyjne rolety zewnętrzne. Dziś omówimy 3 rodzaje: rolety nadstawne (nakładane), podtynkowe oraz adaptacyjne (natynkowe). Swoją wiedzą wspomaga nas ekspert Artur Kruszewski, kierownik działu Badań i Rozwoju w firmie Dobroplast.
Rolety zewnętrzne – funkcje
Rolety zamontowane na zewnętrznej części okna spełniają kilka funkcji jednocześnie, przy czym są one niezależne od sposobu montażu. Na temat korzyści, jakie przynoszą rolety zewnętrzne, wypowie się nasz ekspert Artur Kruszewski:
Pierwszą cechą, o jakiej należy wspomnieć, to znaczna poprawa właściwości termoizolacyjnych budynku lub mieszkania. W okresie zimowym szczelne zasłonięcie okna roletą powoduje wytworzenie w ten sposób dodatkowej warstwy powietrza przy szybie, co zapobiega jej wychłodzeniu. Poprawa bilansu energetycznego będzie miała duży wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania.
W okresie letnim, gdy mamy do czynienia z upałami, rolety będą stanowiły idealną barierę dla promieni słonecznych, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń oraz samych szyb. Zasłanianie okien od wewnątrz nie przynosi aż takiego efektu izolacyjnego, ponieważ promienie nadal nagrzewają powietrze pomiędzy szybą a roletą lub zasłoną. Rolety zewnętrzne stanowią bardzo skuteczną izolację akustyczną, co będzie szczególnie odczuwalne w dużych aglomeracjach, w pobliżu ruchliwych dróg lub bliskiego sąsiedztwa placu budowy.
Ważną funkcją, jaką spełniają rolety zewnętrzne, jest częściowa ochrona przed włamaniami. Osoby próbujące dostać się do środka przez okno będą miały znacznie utrudnione zadanie. Demontaż elementów rolet jest czasochłonny, może okazać się wręcz niemożliwy, dodatkowo będzie generował wiele niepożądanego przez złodziei hałasu. Rolety zewnętrze w większym stopniu niż wewnętrzne chronią naszą prywatność, co będzie szczególnie istotne dla osób zamieszkujących w domach jednorodzinnych oraz na najniższych kondygnacjach w blokach. Wszystkie te czynniki mają znaczący wpływ na podwyższenie komfortu przebywania w pomieszczeniach i budynkach wyposażonych w rolety zewnętrzne.
Rolety nadstawne
Rolety nadstawne, inaczej zwane nadokiennymi lub nakładanymi, montuje się na górnej części ościeżnicy. Są one integralną częścią framugi, dlatego ich zastosowanie jest możliwe wyłącznie podczas montażu okien. Ze względu na umiejscowienie, ich założenie jest możliwe tylko w trakcie budowy budynku. Wybór rolet nadstawnych musi zatem nastąpić jeszcze na etapie projektu architektonicznego. Skrzynie tego typu rolet znajdują się wewnątrz konstrukcji budynku, dzięki czemu nie mają wpływu na wygląd elewacji. Konserwacja lub naprawa są możliwe poprzez dostęp bezpośrednio z pomieszczenia. Skrzynię rolety można również zamontować bezpośrednio na ramie okna, jednak nie jest to metoda popularna, ponieważ zmniejsza światło okna. Wadą rolet nadstawnych montowanych w elewacji jest konieczność ingerencji w termoizolację budynku, dlatego warto zainwestować w rolety posiadające skrzynię z dodatkową izolacją.
Rolety podtynkowe
Jak sama nazwa wskazuje, są to rolety zewnętrzne montowane wewnątrz muru. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak ingerencji w warstwę docieplenia budynku i jej zubożenie, jak ma to miejsce w przypadku nieizolowanych skrzynek rolet nadstawnych. Dodatkowym plusem jest całkowite ukrycie mechanizmu wewnątrz konstrukcji ściany. Są one również roletami najtrudniejszymi do usunięcia w przypadku próby włamania. Ich montaż może nastąpić na etapie budowy, jak i w trakcie ocieplania elewacji.
Rolety adaptacyjne
Mianem rolet adaptacyjnych określa się rolety montowane na elewacjach budynków lub w ościeżnicy. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych rodzajów, skrzynie tych rolet nie są wbudowane w mur lub ramę okna, dzięki czemu można je bez przeszkód montować na już istniejących i wykończonych budynkach. Instalacja rolet adaptacyjnych stanowi najłatwiejszy i zarazem najszybszy rodzaj montażu. Jak mówi nasz ekspert Artur Kruszewski: Rolety natynkowe stanowią najbezpieczniejszą wersję montażową, ponieważ nie ingerują w ciągłość muru i warstwy termoizolacyjnej. Zapewniają łatwy dostęp do elementów wymagających konserwacji. Za jedyną wadę można uznać ich najsłabsze spośród wszystkich trzech rodzajów rolet właściwości chroniące przed włamaniem do pomieszczenia.
Rolety zewnętrzne – jakie wybrać?
Wybór najwłaściwszego rodzaju rolet w pierwszej kolejności powinien być podyktowany sposobem ich montażu. W przypadku dopiero projektowanych budynków, warto rozważyć rolety nadstawne – opinie zarówno specjalistów, jak i użytkowników pozwalają stwierdzić, że są to jedne z najlepszych rolet zewnętrznych. Zapewniają swobodny dostęp do skrzyni z wnętrza, mechanizm zwijający jest w pełni chroniony przed warunkami atmosferycznymi, nie wpływają w żadnym stopniu na wygląd elewacji. W przypadku domów o jeszcze niewykończonych murach, czekających dopiero na otynkowanie, najlepszym wyjściem będzie montaż rolet podtynkowych, które nie będą miały wpływu na właściwości docieplenia, a jednocześnie ich skrzynia ukryta będzie w ścianie. Gdy mamy do czynienia z już wykończonym budynkiem, a nie chcemy wymieniać okien, słusznym wyborem będą rolety adaptacyjne. Można je z łatwością zainstalować lub zdemontować, nie wpływają na obniżenie termoizolacyjnych właściwości okien i ścian budynków.
Każdy rodzaj rolet posiada swoje wady i zalety, jednak wszystkie spełniają te same funkcje – wpływają na poprawę bilansu energetycznego budynku, przyczyniając się tym samym do chronienia środowiska i klimatu. Zapewniają ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz nadmiernym nasłonecznieniem i hałasem, bardzo skutecznie odgradzając nasze mieszkania od świata zewnętrznego. Znając charakterystyczne cechy rolet nadstawnych, podtynkowych i adaptacyjnych, będziecie w stanie wybrać te, które spełnią Wasze oczekiwania, a jednocześnie będą najodpowiedniejsze pod względem możliwości montażowych.
15.07.2022