Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Inwestorzy planujący budowę swojego domu mogą wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania w kwestii stolarki okiennej, które gwarantują jeszcze lepsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Co lepiej zatem wybrać: okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Jakie są opinie ekspertów na ten temat? Przekonaj się!

 

Jaka jest różnica między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi?

Tym, co charakteryzuje współczesną stolarkę okienną, jest bardzo wysoka jakość wykonania zarówno ram, jak i szyb. W sprzedaży oprócz jednoszybowych dostępne są modele, które mają dwie lub aż trzy tafle szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny, najczęściej argon lub krypton. Jego zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie przepuszczalności cieplnej. Jak łatwo się domyślić, te, które mają trzy szyby, są rozwiązaniem skuteczniej zatrzymującym ciepło, ale również droższym. Okno dwuszybowe a trzyszybowe – jakie są między nimi różnice i które wybrać do swojego domu?

Jakie okno wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe?

Budując dom, należy brać pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale również możliwości finansowe. Każdy inwestor życzyłby sobie, aby postawiony przez niego budynek był jak najbardziej efektywny energetycznie, czyli wypuszczał jak najmniej ciepła wyemitowanego przez grzejniki w porze zimowej. Dlatego warto zastanowić się nad jedną kwestią – okna trzyszybowe czy dwuszybowe wybrać? Obecnie klienci skłaniają się ku tym z trzema taflami szkła, ponieważ są dużo bardziej wytrzymałe, ale też mają mniejszy współczynnik przenikania ciepła. Mogą one dawać nieco mniejszą przepuszczalność światła, dlatego też warto je montować szczególnie tam, gdzie powierzchnie otworów okiennych są duże, co częściowo zminimalizuje wynikające z tego straty.

Gdzie montuje się okna trzyszybowe, a gdzie dwuszybowe?

Producenci prześcigają się w tworzeniu jak najdoskonalszych rozwiązań, dzięki którym inwestorzy mogą stawiać naprawdę energooszczędne domy. Jeśli chodzi o okna dwuszybowe i trzyszybowe, można w jednym budynku postawić zarówno na jedne, jak i drugie. Przykładowo, te z dwiema taflami wstawia się we wnętrzach, które nie wymagają aż tak silnej izolacji termicznej, na przykład w kotłowni, kuchni czy w pomieszczeniach gospodarczych, a nawet w sypialniach. Z kolei te z trzema szybami sprawdzą się w salonach, sypialniach czy łazienkach, gdzie najbardziej zależy nam na zatrzymywaniu ciepła.

Okna dwu- czy trzyszybowe? Opinie użytkowników nigdy nie będą jednoznaczne, ponieważ to, które z nich sprawdzą się w konkretnym budynku, zależy od jego systemów ogrzewania, rodzaju ocieplenia i konstrukcji ścian, a także wielu innych parametrów – lepiej więc zdać się na ekspertów, którzy znajdą rozwiązanie szyte na miarę Twojego domu.

Jak wybrać najlepsze okna?

To oczywiste, że możesz mieć wątpliwości dotyczące tego tematu. Okna trzyszybowe a dwuszybowe to dość skomplikowane zagadnienie, wymagające sporego rozeznania, ale przede wszystkim – wyboru artykułów najlepszego producenta. Jeśli nie wiesz, na jakie się zdecydować – po prostu zaufaj swojemu architektowi, który powinien uwzględnić ów aspekt w projekcie, ponieważ będzie miał on duży wpływ na kwestie ekonomiczne i ekologiczne użytkowania budynku. Następnie udaj się po produkty od renomowanych wytwórców stolarki okiennej, którzy cieszą się nienaganną opinią konsumentów!

Porady

28.03.2024