Nawiewniki do okien – konieczność czy niepotrzebny gadżet?
Czy w domu lub mieszkaniu, w którym sprawnie funkcjonuje wentylacja, konieczne jest zastosowanie dodatkowych elementów stolarki okiennej, które wspomagają wietrzenie? Czy nawiewniki do okien zwane wywietrznikami są dobrym wyborem, czy niepotrzebnym wydatkiem? Sprawdź!
Dlaczego warto dbać o właściwe wietrzenie domu?
Podstawowymi przyczynami osadzania się grzybów i pleśni na ścianach budynków są niska temperatura i połączony z nią brak cyrkulacji powietrza. Dlatego szalenie istotne jest, aby przede wszystkim nie dopuszczać do zagnieżdżenia się zarodników – można to zrobić, dbając o to, by wpuszczać do środka świeże powietrze, a wypuszczać to zużyte. Dobra wentylacja okienna to podstawa, ale warto ją wspomagać częstym wietrzeniem oraz stosowaniem nawiewników. Wywietrzniki do okien mają spory wpływ na to, jak będzie się mieszkało w danym domu – ponieważ spędzamy w nim dużo czasu, warto zadbać o to, by było tam sporo tlenu.
W jakich domach sprawdzą się wywietrzniki?
Istnieją różne systemy sprzyjające wymianie zużytego powietrza na świeże. Jednym z nich jest wentylacja grawitacyjna. Działa ona jednak głównie zimą, a jej funkcjonowanie praktycznie ustaje od wiosny do jesieni, oraz gdy w budynku są szczelne okna, ponieważ nie zapewniają one właściwego ruchu powietrza. W takiej sytuacji przyda się zatem nawiewnik do okien. W zależności od modelu reaguje on na zmiany wilgotności lub ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, otwierając szczelinę, aby wpuścić przez nią więcej powietrza. Zużyte jest wypuszczane normalnymi kanałami grawitacyjnymi. Wówczas mogą one niemal w całości zastąpić klasyczne wietrzenie, które latem może wiązać się na przykład z wnikaniem do środka zanieczyszczeń czy owadów.
Czy nawiewnik wychładza pomieszczenie?
Bardzo ważną cechą takiego urządzenia jest to, że działa ono bez użycia energii elektrycznej, a zatem jest niemal bezobsługowe (może wymagać jedynie ręcznego zmniejszania szczeliny, gdy wiatr wieje przez nią zbyt mocno) i bezkosztowe. Wentylacja w oknach plastikowych nie wychładza pomieszczenia, ponieważ wpuszcza tylko tyle świeżego powietrza, ile trzeba, i zapobiega konieczności intensywnego wietrzenia – odbywa się ono stale, ale w minimalnym stopniu. To świetne rozwiązanie na przykład w domach, które często bywają opuszczane na czas wyjazdów. Nie wpływa one na podwyższenie rachunków za ogrzewanie.
Gdzie nie ma potrzeby montować nawiewników?
Nie zawsze to rozwiązanie jest konieczne. Może okazać się nieużywane na przykład w nowoczesnych budynkach, w których zamontowana jest wysokiej jakości rekuperacja. Nawiewniki okienne na dole lub na górze okna nie są wówczas potrzebne. Mogą okazać się także zbędne, gdy masz codzienny nawyk regularnego wietrzenia. Jak zatem widzisz, jest to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie wielu bolączek w niejednym polskim domu. To, że ich nie potrzebujesz u siebie, nie oznacza, że wywietrzniki są zwyczajną fanaberią! Przemyśl zatem dokładnie swoje oczekiwania i zamów wentylację okienną, jeśli czujesz, że może ona sprzyjać utrzymaniu prawidłowej cyrkulacji w Twoim domu!
18.01.2024