Najlepszy czas na montaż okien – wskazówki
Kiedy jest najlepszy moment na montaż okien w remontowanym lub nowo budowanym domu? Najlepiej podejmować się tego typu prac wtedy, gdy panuje dodatnia temperatura. Czy rzeczywiście nie należy montować okien zimą? Dlaczego? Rozwiewamy wątpliwości wraz z ekspertem Dobroplast.
Oczywistym wydaje się montowanie okien dopiero wtedy, gdy budynek został pokryty dachem. W przeciwnym razie nie miałoby to najmniejszego sensu. Co jednak z kwestią pogody, a właściwie temperatury? Tutaj odpowiedź nie wydaje się tak oczywista. Wiele osób uważa, że najlepiej montować okna w temperaturach dodatnich. Jakie jest uzasadnienie takiej teorii i czy rzeczywiście jest ona prawdziwa? Poniżej kwestię tę wyjaśnia Artur Kruszewski, kierownik działu Badań i Rozwoju w firmie Dobroplast.
Montaż okien w niższych temperaturach – czy jest możliwy?
– Najbardziej zalecana temperatura montażu okien to ok. 10 stopni Celsjusza – uważa ekspert Dobroplast – W przypadku temperatur minusowych montaż również może być możliwy i bezpieczny, ale tylko wtedy gdy zastosujemy odpowiednie piany montażowe. To generuje jednak dodatkowe koszty, gdyż materiały przeznaczone do zimowych prac są droższe. Trzeba pamiętać także o włączeniu ogrzewania podczas montażu – a to dodatkowy punkt do kosztorysu. – Stosowanie centralnego ogrzewania czy nagrzewnic potrzebne będzie także podczas prac wykończeniowych, jeżeli te będą dokonywane zimą, a zazwyczaj właśnie z ich powodu okna montuje się w tym newralgicznym okresie – dodaje ekspert.
Montaż okien zimą a harmonogram prac budowlanych
Inny minus montowania okien podczas niskich temperatur to trudność z wysychaniem. Preparaty i materiały, nawet te najwyższej jakości dostosowane do nienajlepszych warunków pogodowych, dłużej odparowują. W trakcie gdy panują niższe temperatury montaż nie jest tak precyzyjny, a same profile mogą być przez to podatne na pękanie. Nie oznacza to jednak, że ryzyko zniszczeń czy nieudanego montażu jest bardzo wysokie. Najprawdopodobniej profesjonalna i kompetentna ekipa poradzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, również zimą.
– Choć nie rekomenduję montażu okien w niskich temperaturach, to zdaję sobie jednak sprawę z tego, że czasami klienci chcą trzymać się swoich harmonogramów i będą podejmować tego typu decyzje. Trudno bowiem wyobrazić sobie jakiekolwiek prace wykończeniowe w środku bez zamontowania okien. Chodzi nie tylko o kwestie pogodowe, ale przede wszystkim zabezpieczenie przed kradzieżą – dodaje kierownik działu Badań i Rozwoju w Dobroplast.
Nie warto jednak specjalnie spieszyć się z pracami wykończeniowymi. Budynek powinien bowiem “odpocząć”. Zastosowane komponenty muszą wyschnąć i odparować. Wstawienie okien i drzwi to ograniczenie naturalnej wentylacji, która występowała do tej pory w budynku. A im wolniejsza wymiana powietrza, tym dłuższy czas potrzebny jest do wyschnięcia ścian i podłóg po tynkach, wylewkach i malowaniu. Pośpiech zatem nie jest tutaj wskazany.
Montaż okien – zimą czy latem?
Pora roku nie ma tutaj większego znaczenia. Okna można montować nawet zimą, o ile ta nie jest mroźna. Tak jak wspomnieliśmy wiele zależy od harmonogramu prac budowlanych. Czasami także zimą planowane jest rozprowadzenie w domu instalacji elektrycznej, hydraulicznej, położenie tynków czy wylewek – wówczas nie należy za długo czekać ze wstawieniem okien. Jeżeli jednak prace wykończeniowe planowane są dopiero na wiosnę, wtedy należy poczekać z montażem, a otwory okienne i drzwiowe można zabezpieczyć płytami wiórowymi czy na przykład folią budowlaną. To będzie stanowić odpowiednią ochronę budynku przed śniegiem i deszczem. Osłony te nie mogą być zbyt szczelne – odpowiednia i stała wentylacja na tym etapie budowy jest bowiem kluczowa.
Montaż okien w domu – odpowiednia temperatura
W dzisiejszych czasach można wstawiać okna nawet w temperaturze -10 stopni Celsjusza. Taką możliwość dają nowoczesne, innowacyjne materiały montażowe. Nie zaleca się jednak prac przy tak niskiej temperaturze, a do tego przy opadach śniegu czy deszczu. Minimalna temperatura w tym przypadku to -5 stopni Celsjusza. Większość specjalistów zaleci jednak pracę przy temperaturze dodatniej. Gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, to wówczas należy stosować specjalistyczne pianki montażowe. Ich skład chemiczny jest inny niż w przypadku pian letnich, które nie są odporne na zimno. Jeżeli montaż stolarki okiennej będzie przebiegał w temperaturze poniżej minus 10 stopni Celsjusza, to wówczas należy zastosować nagrzewnice wewnątrz budynku. Inne rozwiązanie to ustawienie namiotu, który zablokuje ucieczkę ciepła z miejsca, którym będą montowane okna. Te dwa rozwiązania są jednak kosztowne, więc warto uwzględnić je w kosztorysie na etapie planowania prac budowlanych.
Kiedy montować okna? Podsumowanie
Podsumowując – nie zaleca się montowania okien w bardzo niskich temperaturach. Jeżeli jednak harmonogram narzuca takie działanie w tym nie rekomendowanym okresie, można podjąć się takiego zadania licząc się jednak z wyższymi kosztami czy ryzykiem np. pęknięcia profili PVC.
04.04.2022