Moskitiera na okno – czym jest i jaką wybrać?

W letnie i wiosenne dni chcemy cieszyć się piękną pogodą i wpuścić do wnętrza świeże powietrze. Jednak wraz z pierwszymi pąkami kwiatów do życia budzą się także denerwujące owady. Zwykły kawałek siatki zamontowany w oknie może znacząco podnieść komfort życia wszystkich domowników. Szybko zapomnimy o uciążliwych komarach, muchach i osach oraz będziemy mogli w pełni cieszyć się pięknem ciepłych miesięcy.

Czym jest moskitiera na okno?

Półprzezroczysta przesłona, zamontowana przy framudze za pomocą rzepu lub wstawiona w ramce, zapewnia bezpieczny wypoczynek, wolny od naprzykrzających się owadów. Moskitiera na okno pozwala w pełni cieszyć się widokiem, bez ograniczania widoczności. Jednocześnie stwarza przestrzeń chronioną od niepożądanych gości.

W zależności od przeznaczenia wyróżniamy kilka rodzajów siatek. Dobre moskitiery na drzwi balkonowe posiadają wejście, którego brzegi zamykają się na magnes. Dzięki temu możemy swobodnie poruszać się między tarasem a mieszkaniem, bez obaw o szczelność przesłony. Siatki na okno to zazwyczaj prosty kawałek półprzezroczystej tkaniny zamontowany za pomocą doklejanego rzepu do framugi. Taka ochrona w zupełności uniemożliwi owadom dostanie się do wnętrza mieszkania.

Jak zamontować siatkę na okno?

Moskitiery możemy zainstalować na kilka sposobów. Najpopularniejszą opcją jest własnoręczne docięcie siatki i przyklejenie jej na dołączony do opakowania rzep. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie wyczyścić framugę okna, by klej mocno trzymał. Pamiętajmy również, by zamontować rzep od wewnętrznej strony framugi. Dzięki temu siatka będzie długo spełniać swoją funkcję.

Moskitiery na ramce to kolejna, prosta metoda montażu. W tym przypadku musimy dobrze wiedzieć, jaki rozmiar mają nasze okna. Po otrzymaniu siatki wstawiamy ją we framugę. Tego typu moskitiera trzyma się za pomocą metalowych haczyków. Dzięki temu produkt jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Jaką moskitierę wybrać?

  • Moskitiera na drzwi balkonowe. Zdecydowanie dłuższa niż odpowiednik na okno. Umożliwia swobodne przechodzenie między tarasem a wnętrzem mieszkania.
  • Moskitiera na okno dachowe. Tę siatkę montujemy bezpośrednio na ścianie skośnej, po wewnętrznej stronie. Zawiera praktyczny suwak, dzięki któremu łatwo zamkniemy i otworzymy okno dachowe. Łatwość montażu to niezaprzeczalna zaleta tego produktu.
  • Moskitiera na okno balkonowe. Prosta siatka chroniąca przed owadami. Instalowana na ramce lub za pomocą doklejonego do framugi rzepu.

Zalety siatek na okno

Moskitiery pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem, a jednocześnie nie wpuszczają do mieszkania niepożądanych owadów. Niezależnie od pogody i pory dnia, chronią przed dokuczliwymi gośćmi.

Siatka na okno spodoba się także właścicielom kotów i innych drobnych zwierząt. Mocno zamontowana moskitiera skutecznie zniechęci pupila do prób ucieczki. Niektóre schroniska i fundacje ochrony zwierząt wymagają dobrego zabezpieczenia okien.

Wielofunkcyjne siatki przydadzą się w każdym domu. To najtańszy i najskuteczniejszy sposób na odstraszanie owadów. Łatwość montażu i dyskretny, estetyczny wygląd sprawiają, że to najczęściej wybierane produkty do ochrony mieszkania przed insektami.

Porady

19.06.2023