Modne okna ze szprosami – czy warto się na nie zdecydować?
Ozdobne okno potrafi nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Czym są szprosy? Jak je dobrać do wystroju wnętrza? Na te i inne pytania odpowie
ekspert z firmy Dobroplast.
Pojęcie w pierwszej chwili może wydać się Wam obce, jednak wszyscy doskonale je znamy z codziennego życia. Szprosy, znane również pod nazwą szczebliny, to listwy dzielące szybę w oknie na mniejsze części. Występują w trzech odmianach, różnią się od siebie sposobem montażu oraz ostatecznym efektem wizualnymi. Poprosiliśmy o opinię specjalistę z branży, Artura Kruszewskiego, kierownika działu Badań i Rozwoju w firmie Dobroplast.
Duże okna ze szprosami i stylizacje, do których będą pasowały
Szprosy szczególnie korzystnie prezentują się w towarzystwie drewnianych ram okien, jednak równie ciekawie komponują się z oknami z nowoczesnych materiałów. Kojarzą się ze starodawnymi wiejskimi domami i dworkami z drewnianymi okiennicami, ścianami porośniętymi bluszczem i wykończonymi surową czerwona cegłą. Okna z szybami podzielonymi na mniejsze fragmenty będą idealnie pasowały do takich stylów, jak toskański, śródziemnomorski i rustykalny. Równie dobrze szprosy zaprezentują się w przypadku stylu klasycznego, boho, jak i vintage. Jako że podzielone szyby były dawniej standardem, obecnie wzmacniają efekt stylizacji elewacji na historyczną, jak również zgrają się z wynikami prac renowacyjnych. Jednak niezależnie od tego, w jakim duchu stylizowany jest Wasz dom, zawsze kierujcie się własnym poczuciem stylu i wizją, ponieważ to Wy będziecie na co dzień patrzeć w swoje okna.
Okna ze szprosami – rodzaje szczeblin
Listwy dzielące szyby w oknach dzielimy na 3 kategorie, które różnią się od siebie pod względem sposobu montażu oraz ewentualnej zmiany parametrów termoizolacyjnych okien.
Szprosy naklejane
Ten rodzaj montażu szczeblin w żadnym stopniu nie wpływa na współczynnik przenikania ciepła, ponieważ szprosy nie ingerują w ciągłość szyby ani ram okna. Nanosi się je na zewnętrzną warstwę szklanej tafli przy pomocy silnego kleju, odpornego na warunki atmosferyczne, takie jak zmienna temperatura, wysoka wilgotność, suche powietrze, nagrzewanie przez promienie słoneczne, a nawet silne wiatry, czy grad. Naklejanie jest najtańszą metodą montażu szprosów, nie powoduje również obniżenia właściwości izolacyjnych szyb. Zazwyczaj listwy nie są również zbyt masywne, dlatego w niewielkim stopniu utrudniają mycie okien i nie powodują nadmiernego gromadzenia się kurzu.
Szprosy wewnątrzszybowe
Umieszcza się je wewnątrz pakietu szybowego. Takie rozwiązanie nie utrudnia utrzymania szyb w czystości, ponieważ listwy znajdują się pod szkłem. Tego typu szprosy najmniej przypominają prawdziwe szczebliny, jednak są najmniej wymagające, jeśli chodzi o czyszczenie. Montaż listew wewnątrz komory szybowej nie powoduje znaczących strat właściwości izolacyjnych okna. Gdy zdecydujecie się na okna ze szprosami wewnątrzszybowymi, cena takiej stolarki okiennej może okazać się tylko niewiele większa, niż w przypadku szczeblin naklejanych.
Szprosy konstrukcyjne
Są to szprosy, które faktycznie dzielą szyby na mniejsze fragmenty. Każda listwa jest integralną częścią okna, a mniejsze tafle szkła umieszcza się wewnątrz szprosów. Taki sposób montażu jest najbardziej skomplikowany, a zatem i najbardziej kosztowny, jednak jednocześnie daje najbardziej spektakularny efekt. Oddzielne fragmenty szyby obniżają właściwości izolacyjne okna oraz nastręczają pewnych problemów w trakcie mycia okien – każda szybka musi być czyszczona oddzielnie, a użycie gumowego ściągacza może okazać się niemożliwe.Szprosy konstrukcyjne muszą być dość grube, aby były w stanie utrzymać całą konstrukcję szkła, zatem najbardziej ze wszystkich szczeblin zmniejszają ilość docierającego do pokoju światła słonecznego.
Duże okna ze szprosami – modne, ale czy praktyczne?
Szprosy w oknach zdecydowanie dodają im elegancji i wprowadzają wyjątkowy klimat w domu. Są niepowtarzalną ozdobą widoczną wewnątrz, jak i z zewnątrz. Pasują do większości stylów dekoratorskich, szczególnie tych czerpiących inspiracje z dawnych czasów. Nie tylko drewniane okna ze szprosami prezentują się bardzo ciekawie – równie interesująco wyglądają w przypadku nowoczesnych okien i współczesnych elewacji. Jednak czy każdy rodzaj montażu szprosów jest równie praktyczny, co efektowny? Szczebliny ingerujące w komory szybowe zwiększają przenikanie ciepła przez okna oraz wymagają szczególnego procesu produkcji, co ma wpływ na wysokość ceny danego modelu okna. Co zatem brać pod uwagę przy wyborze okien ze szprosami? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Dobroplast, Artura Kruszewskiego:
Szprosy to zawsze modne, proste w swojej konstrukcji elementy ozdobne, które mimo skromnych rozmiarów, całkowicie zmieniają charakter okien. Dzięki tej ozdobie okna będą wyróżniać się na tle innych zarówno z wewnątrz, jak i na zewnątrz, a Wasz dom lub mieszkanie zyskają dodatkowy urok i elegancję. Wybór okien ze szprosami jest podyktowany wyłącznie walorami estetycznymi. Okna ze szprosami wewnętrznymi lub wewnątrz pakietu szybowego mają takie same parametry użytkowe co bez szprosów. Jedynie w oknach ze szprosami konstrukcyjnymi musimy się liczyć z gorszymi parametrami cieplnymi ze względu na użycie większej ilości profilu, którego przewodnictwo cieplne jest zazwyczaj niższe niż szyba zespolona.
10.05.2022