Kiedy najlepiej montować rolety zewnętrzne?

Na instalację każdego elementu domu należy znaleźć odpowiednią porę. Nie inaczej wygląda to w przypadku rolet naokiennych. Niestety nie można tego zrobić w dowolnym momencie ze względu na ograniczenia konstrukcyjne oraz pewne czynniki zewnętrzne. O co konkretnie chodzi? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Który etap budowy domu jest najlepszy dla rolet naokiennych?

To zależy przede wszystkim od ich konstrukcji. Skupimy się najpierw na roletach nadstawnych. Jako że są one w pełni zintegrowane z fasadą, muszą być mocowane wraz z oknem. W praktyce oznacza to stworzenie odpowiedniej przestrzeni na elementy produktu. Łatwo się domyślić, że nie można tego zrobić w dowolnym momencie. Najlepszą porą na montaż jest więc ten etap budowy domu, który uwzględnia stolarkę okienną. Tylko wtedy zyskuje się gwarancję, że model nadstawny będzie funkcjonować prawidłowo. Inne sposoby są fizycznie niemożliwe.

A co z roletami naokiennymi? One też muszą zostać uwzględnione w planach budowy. Montaż odbywa się we wnękach, a więc w ich wnętrzu powinno znaleźć się wolne miejsce na plastikową skrzynkę. Podobnie jednak jak wymienione już modele zewnętrzne, będą mocowane wraz z oknami.

Oba typy wymagają więc podjęcia wcześniejszej decyzji o montażu. To z kolei niesie ze sobą konieczność wykonania dodatkowych prac pomiarowych oraz zaangażowania fachowców, którzy zajmą się całością. Pragniemy zaznaczyć, że za wykonanie obliczeń i późniejszą instalację powinni odpowiadać ci sami ludzie. To eliminuje ryzyko popełnienia licznych błędów.

 

Czy rolety nadstawne można montować w starych budynkach?

Skoro wspomnieliśmy już o powstawaniu nowych inwestycji, należałoby przyjrzeć się bliżej istniejącym już obiektom. One również mogą skorzystać z nowoczesnych zasłon. Istnieją jednak pewne wyjątki. Trzeba też spełnić parę wymogów.

Pierwszym i najważniejszym z nich jest rodzaj rolet. Modele elewacyjne bez problemu można umocować na ścianie starszego budynku. Wystarczy użyć specjalistycznych narzędzi oraz materiałów. Podobnie wygląda to w przypadku podtynkowych zasłon zewnętrznych. Z tą różnicą, że miejscem instalacji jest otwór okienny, a skrzynię się zabudowuje.

Niestety jeden produkt zupełnie nie nadaje się do instalacji w powstałych już domach. To oczywiście wspomniane już rolety nadstawne. Ich mocowanie odbywa się bezpośrednio na ramie okiennej, więc projekt musi zakładać ich pojawienie się. W przeciwnym razie nie będzie dla nich po prostu miejsca.

Mowa jednak tylko o jednym z dostępnych na rynku modeli. Oznacza to, że wszyscy zainteresowani ich montażem mogą z łatwością znaleźć typ, który spełni oczekiwania oraz będzie pasować do danego miejsca. I to niezależnie od wieku budynku. Elewacyjne i podtynkowe są bardzo lekkie, więc nie uszkodzą struktury domu.

 

Czy pora roku ma wpływ na montaż rolet zewnętrznych?

To ostatni czynnik, na który warto zwrócić uwagę. Może to wydawać się dla większości oczywiste, ale trzeba o tym wspomnieć: instalacja powinna odbywać się w okresie wiosenno-letnim, gdy temperatury nie spadają poniżej zera. W przeciwnym wypadku może dojść do nieprawidłowości. Nie należy więc odkładać montażu do ostatniej chwili. Od wykonania pomiarów do właściwej instalacji może upłynąć bowiem kilka tygodni.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące montażu rolet zewnętrznych. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy jednak do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie, a nawet przeprowadzić mocowanie.

Porady

01.03.2024