Jaki kolor okien wybrać do domu?

Obecnie już nie tylko parametry techniczne okien są ważne. Coraz częściej zwracamy uwagę na spójność stylistyczną wnętrz i stolarki okiennej. Najpopularniejsze białe okna ustępują tym o najmodniejszych kolorach w sezonie 2021, czyli czerni, imitacji drewna i szarościom. Jak je dopasować, żeby tworzyły harmonijną kompozycję wnętrzarską? Przygotowaliśmy ściągę, dzięki której łatwo dobierzesz okna do Twojego wnętrza.


Styl loftowy
– Okna P-line, w kolorze antracyt lub ultimat o strukturze piasku z klamką Tallin

Styl budynku

Chcąc stworzyć spójną kompozycję zewnętrznej części domu, warto zwrócić uwagę na kilka detali. Elementami składającymi się na elewację domu są drzwi, brama garażowa, a także pokrycie dachowe. Do nich powinniśmy dopasować kolor okien. Im więcej części posiada ten sam styl, tym łatwiej o spójność.

Jeśli elewacja jest beżowa, piaskowa albo żółta, stolarka okienna w okleinie imitującej drewno dopełni kolorystycznie całość budynku. Natomiast grafitowe lub betonowe domy będą współgrały z aluminium czy też antracytem. Warto pamiętać, że biel jest kolorem uniwersalnym i nawet on zawiera odcienie (ciepłe i zimne), które będą pasować do szarych lub beżowych fasad.


Styl glamour
– Okna Investline w kolorze szczotkowane aluminium ze srebrną klamką Soul

W zależności od rodzaju stolarki okiennej (drewno, plastik, aluminium) mamy różne możliwości konfiguracji. Najwięcej opcji aranżacji dadzą nam okna plastikowe. W Fabryce Okien Dobroplast klient ma do wyboru ponad 30 różnych kolorów stolarki okiennej do każdego stylu. Nadal bardzo modne są imitacje rozmaitych odcieni drewna. Najczęściej wykorzystywane przez klientów są okna w kolorze złotego dębu, mahoniu oraz ciemnego orzecha.

Dobierz samodzielnie kolor okien

Wykończenie elewacji

Czy cechy charakterystyczne Twojego domu w projekcie to minimalistyczna forma, oprawa okienna bez gzymsów i najprostsze klamki w stolarce drzwiowej? Urządzając fasadę budynku w nowoczesnym stylu, nie zdecydujesz się raczej na ozdobne i przytulne okna, niczym z królewskiego dworu. Obecnie na rynku dostępne są również okna dwukolorowe (z inną okleiną wewnątrz, a inną na zewnątrz), które dają Ci pole do wnętrzarskiego popisu, ale tu trzeba liczyć się z większymi kosztami.


Styl skandynawski
– Okna Encore w kolorze Winchester (imitacja drewna) z klamką Secustic

Można też umieścić na białej stolarce okleinę w innym kolorze, co będzie tańszą opcją. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć na zewnątrz inny odcień stolarki okiennej niż w środku. Będzie to szczególnie przydatne dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, gdzie zgodnie z prawem nie mogą oni zmienić koloru okien po stronie elewacji (najczęściej są to białe lub imitujące drewno okna). Wybierając stolarkę dwukolorową, kolor okien w pomieszczeniach można dopasować według własnych upodobań i koncepcji, bez narażania się na kary.

Styl wnętrza

W pomieszczeniach najczęściej dobieramy kolor okien do koloru podłóg, listew przypodłogowych i drzwi, ale mogą też one współgrać z kolorem ścian. Najłatwiej będzie urządzić lokum wybierając białe okna. Z kolei wszelkiego rodzaju imitacje drewna, betonu lub aluminium nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalności.


Styl cottage house
– Okna Olvo w kolorze białym ze szprosami i klamką Victory

Szare oraz czarne okna będą idealnie pasować do nowoczesnego lub industrialnego stylu, z kolei odcienie drewna sprawdzą się w skandynawskim i klasycznym wnętrzu. Sprawdź poniżej, jak można dobrać okna
i akcesoria okienne do stylu Twojego lokum.

Najważniejsze zasady doboru okien do budynku:
1. Dopasuj kolor okien do elementów elewacji.
2. Dopasuj kolor okien wewnątrz pomieszczeń do drzwi i podłóg.
3. Jeśli Twoje okna są białe, pamiętaj o wybraniu właściwego odcienia (ciepły/zimny).
4. Skorzystaj z palety odcieni oferowanych przez producentów okien, np. na dobroplast.pl

 

Porady

27.09.2021