Jak zmniejszyć straty ciepła w domu? Szczelne okna to podstawa!

Nieszczelne okna narażają nas na utratę ciepła, ale również zauważalne straty finansowe. Jak ograniczyć straty ciepła w domu? Na ten temat wypowie się ekspert Dobroplast.pl.

Brak szczelności okien to prosta droga do utraty zarówno ciepła, jak i sporych kwot pieniędzy. Wysokie rachunki generuje ciągłe utrzymywanie grzejników lub piecyków elektrycznych na temperaturze znacznie przewyższającej zapotrzebowanie, jakie powstałoby przy prawidłowej szczelności okien. Temperatura w domu decyduje o komforcie fizycznym osób, które w nim przebywają. Jest to szczególnie mocno odczuwalne podczas snu i wypoczynku, kiedy to pozostajemy w bezruchu. Artur Kruszewski, kierownik działu Badań i Rozwoju w firmie Dobroplast wyjaśni, czemu warto unikać strat ciepła i czemu posiadanie szczelnych okien ma tak duże znaczenie.

Współczynnik przenikania ciepła
O tym, ile ciepła przenika przez okna na zewnątrz, a ile zimna przedostaje się do wnętrz pomieszczeń, decydują zastosowane materiały i technologia budowy. Informuje o tym współczynnik Uw. Wg WT (Warunków Technicznych) nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2·K) w przypadku okien pionowych oraz 1,1 W/(m2·K) dla okien dachowych. Współczynniki te osiągnęły poziom, który do 2021 roku obowiązywał w przypadku ekologicznych budynków energooszczędnych. Według wielu ekspertów stałe podnoszenie tego standardu niesie szereg korzyści. – Należy zauważyć, że obniżanie współczynnika przenikalności cieplnej wiąże się z podnoszeniem kosztów wytworzenia produktu, a co za tym idzie podwyższenia końcowej ceny dla klienta. Każdy z nas powinien ocenić czy oszczędności z poprawy współczynnika przenikalności cieplnej uzasadniają wyższe koszty poniesione na zakup okna i wybierać takie rozwiązania, które będą zapewniały właściwe parametry izolacyjności cieplnej i będą jednocześnie korzystne cenowo – twierdzi specjalista Dobroplast.

Jak ograniczyć straty ciepła w domu jednorodzinnym?
W przypadku domów jednorodzinnych utrata ciepła może następować z każdej z możliwych stron – poprzez dach, od strony gruntu, poprzez ściany, jak i niewłaściwie skonstruowaną stolarkę okienną i drzwiową. Bardzo ważnym jest, aby okna i drzwi posiadały wysoki stopień izolacji termicznej. – Wysokiej jakości wielokomorowe okna skutecznie odgradzają nasz dom od niekorzystnych warunków atmosferycznych, utrzymując zimno z dala od niego, jednocześnie zatrzymując ciepło wewnątrz. Tworzywo o najlepszych parametrach technicznych zapewnia wieloletnią ochronę przed wichurami, mrozem, gradem i porywistym deszczem – podkreśla ekspert Dobroplast.

Jak ograniczyć straty ciepła w bloku?
Kwestia utraty ciepła w blokach mieszkalnych jest znacznie bardziej skomplikowana, niż w przypadku domów wielorodzinnych. Przy dużej ilości mieszkań temperatura w naszym domu zależna jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście szczelność okien zamontowanych w każdym z pomieszczeń. Jednak to dopiero początek, bowiem bardzo duży wpływ na utrzymanie wyższej temperatury w mieszkaniach ma ich usytuowanie. Lokal otoczony ze wszystkich czterech stron innymi mieszkaniami będzie zużywał znacznie mniej ogrzewania, niż – przykładowo – mieszkanie umiejscowione nad pomieszczeniem gospodarczym lub piwnicą. Brak izolacji z chociażby jednej ze stron prowadzi do podwyższonego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego tak ważnym jest, aby zapewnić maksymalną szczelność stolarki okiennej, wybierając okna i drzwi stworzone z materiałów o wysokich właściwościach termicznych, posiadających możliwie jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, nie większy niż 0,9 W/(m2·K).

Szczelne okna to podstawa, jeśli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów dogrzewania domu lub mieszkania. Inwestycja w solidne, dokładnie domykające się i nieprzepuszczalne okna zwróci się zarówno pod względem finansowym, jak i pozwoli utrzymać wysoki komfort zamieszkiwania we własnym domu.

Porady

10.05.2022