Jak zmierzyć okno, aby zamówić odpowiednie?

Przed Tobą wykończenie Twojego nowego domu? A może planujesz wymianę starych, nieszczelnych elementów stolarki okiennej na nowe? Musisz zatem dostarczyć wykonawcy przede wszystkim wymiary. Jak zmierzyć okna, aby przez przypadek nie zamówić zbyt dużych lub zbyt małych? Podpowiadamy!

Dlaczego w ogóle powinieneś zmierzyć okna?

Stolarka okienna to jeden z tych elementów, który nie może być niedopasowany do istniejącego już miejsca na nią. Po pierwsze dlatego, że musi być dostosowana do wykonanego projektu architektonicznego. Aby okno działało tak, jak zaplanował to architekt, należy ściśle trzymać się jego instrukcji. Po drugie – jeśli będzie zbyt duże, to może wymagać poszerzenia otworu, a to nie tylko dodatkowa praca i koszt, ale również ingerencja w plan. Zbyt małe otwory z kolei mogą nie dostarczać tyle światła słonecznego i wymagać uszczelniania, co może spowodować powstawanie mostków termicznych w tym miejscu. W sklepach istnieją oczywiście standardowe rozmiary, ale zanim je zamówisz, musisz się upewnić, czy to właśnie ich potrzebujesz. Jak mierzyć okna prawidłowo? Wbrew pozorom nie jest to takie proste!

Od czego zacząć pomiar okna?

Żeby wykonać tę czynność prawidłowo, warto poznać kilka określeń, dzięki której lepiej zorientujesz się w szklarskiej „anatomii”. Jak wymierzyć okno do wymiany lub wstawienia na nowo? W budowlance spotyka się okna z węgarkiem i bez niego. Jest to niewielki element konstrukcyjny, tworzący pewnego rodzaju wnękę od środka – dzięki niej okno jest solidnie osadzone w murach, ale z zewnątrz jest nieco mniejsze. Wewnętrzna przestrzeń między oknem a ścianą nazywa się ościeżą, natomiast element ramy opierający się o węgarek to ościeżnica. Jak zmierzyć okno do wymiany, a jak do wstawienia nowego?

Okno do wymiany – jak zmierzyć?

W przypadku, gdy w budynku istnieje już stolarka okienna, prace pomiarowe są dużo prostsze. Dla producenta najważniejszy będzie pomiar ościeżnic już istniejących – ponieważ i tak będziesz kupował je razem ze skrzydłami, które są do nich idealnie dopasowane. Gdy planujesz wymienić samą część z szybą, musisz dokładnie wymierzyć ją od jednej krawędzi ramy zewnętrznej do równoległej, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jak wymierzyć okna, które chcesz wymienić? Musisz upewnić się, czy stolarka nie jest zbytnio wypaczona, a jeśli jest, zdecydować się na wykonanie pomiaru ościeży, a nie ościeżnic – ponieważ inaczej uzyskasz niewłaściwe wyniki.

Jak zmierzyć okno do nowo powstającego budynku?

Musisz przyłożyć końcówkę miarki budowlanej do jednej wewnętrznej powierzchni istniejącej już ościeży i przeciągnąć ją do przeciwległej. W ten sposób należy pobrać wymiar pionowy i poziomy. Co istotne – warto zrobić to w kilku miejscach, a gdyby okazało się, że pomiary są niedokładne, wówczas przekazać producentowi ten najmniejszy – ponieważ łatwiej jest uszczelnić ewentualną dziurę niż poszerzać otwór. Biorąc pod uwagę to, jak mierzymy okna, i że nie jest to idealna metoda, zawsze należy liczyć się z jakimś marginesem błędu, który zazwyczaj producent uwzględnia podczas ich wytwarzania. Zanim zabierzesz się za tę pracę, nie tylko dowiedz się, jak to zrobić, ale też, co mówi na ten temat konkretny wytwórca, i weź pod uwagę jego instrukcję.

Porady

15.04.2024