Jak zaaranżować miejsce wokół drzwi tarasowych?

Możliwość przebywania na świeżym powietrzu cieszy niezależnie od posiadanego metrażu. Nawet malutki balkon pozwala delektować się widokami. W ciepłe dni spędzamy na nim czas, a w chłodne – podziwiamy pejzaże przez szybę. Jakie mogą być aranżacje przestrzeni przy oknach tarasowych lub balkonowych? Jakie meble wstawić na drewnianą podłogę, jakie dobrać ozdoby? Jak urządzić wysoki taras? Zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu, w którym podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Idealna aranżacja tarasu

Jedna z najważniejszych zasad architektury krajobrazu mówi, że olbrzymie znaczenie ma spójność. Ta reguła obowiązuje wszystkie style, nawet industrialny czy minimalistyczny, nie mówiąc o eklektycznym, który łączy w sobie różne elementy, w tym ozdoby. Dzięki trosce o utrzymanie harmonii każdy detal pasuje w nich do reszty. Jeśli całość komuś nie odpowiada (np. fanom klasyki – brak przytulności industrializmu), nie może stwierdzić, że teren zaprojektowano nieestetycznie bądź, że panuje na nim chaos. Aranżacja tarasu powinna pasować do budynku, a także do całej posesji. Przykładowo, nie będzie rozsądnym pomysłem urządzenie tej strefy tak, aby przypominała wiejski ogródek przy domku ukochanej babci, jeśli nieruchomość to nowoczesna stodoła z wielkimi oknami. Przy takim zabudowaniu powinna pojawić się wysoka dobudówka o nieco surowym wystroju, pasująca do bryły domu, nie drewniana, lecz np. z kostki.

To samo dotyczy pozostałych stylów. Przestrzeń tarasowa, w tym okna oraz teren wokół niej muszą być starannie dopracowane, aby cieszyły oczy. Inaczej nie będzie można wypoczywać w niej w pełni – choćby podświadomie będziemy czuć, że kompozycja nie została należycie przemyślana. Mały domek w tradycyjnym stylu upiększy drewniany taras z prostymi meblami ogrodowymi, z ozdobami w postaci kolorowych kwiatów. Nie będzie do niego z kolei pasować konstrukcja balkonowa z betonu architektonicznego, uzupełniona akcentami ze szkła czy metalu. Powtarzamy, najbardziej istotna jest spójność całej kompozycji.

Pomysły na aranżacje wokół tarasu

To, jak zaprojektować, a następnie urządzić teren przeznaczony na relaks na świeżym powietrzu, stanowi dopiero pierwszy etap. Kolejnym będzie zagospodarowanie przestrzeni w najbliższym sąsiedztwie. W sieci można znaleźć pomysły na przeróżne aranżacje wokół tarasu. Posiadacze domów jednorodzinnych albo mieszkań z balkonem mają możliwość ułatwienia sobie pracy przy pomocy wskazówek ekspertów. Między innymi, mogą posiłkować się ich sugestiami w zakresie doboru roślin, które będą ozdobą tego obszaru. Pnące się wysokie róże na drewnianej pergoli, balkonowe donice z różnobarwnym kwieciem typu bratki rosnące wiosną albo wrzosy upiększające teren jesienią, petunie, surfinie lub lawenda, dalie, hortensje ogrodowe albo aksamitki… Trudno wymienić wszystkie gatunki idealnie nadające się na dekoracje tarasowe. Polecamy również jedne z najpopularniejszych roślin do obsadzania balkonów – pelargonie.

Aranżacja okien tarasowych na lato

Dopóki na zewnątrz nie będzie na tyle ciepło, aby można było spędzać tam więcej czasu, pozostaje odpowiednie zadbanie o strefę, która rozgranicza oba te obszary. Aranżacja okien tarasowych pozwoli nam powiększyć wizualnie metraż salonu. Duże przeszklenia umożliwiają lepsze nasłonecznienie pomieszczenia, a jeśli dodatkowo rozmieścimy przy nich ładne rośliny, wnętrze nabierze niesamowitego uroku. Owe przeszklenia otwierają dom na przestrzeń wokół niego, co daje szczególnie atrakcyjny efekt, gdy dysponujemy posesją obsadzoną roślinnością. Druga, równie korzystna opcja, to piękny widok np. na wysokie góry, wodę albo rozległe pola.

Poza dodatkami takimi jak kwiaty w donicach musimy pomyśleć o dekoracjach nie tylko ładnych, lecz również funkcjonalnych. Chodzi o zasłony i firanki w wersji klasycznej albo rolety bądź żaluzje w nowoczesnej. Taka ozdoba okna balkonowego lub tarasowego ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w przypadku ekspozycji na stronę południową albo zachodnią. W upalne dni lata bez któregoś z tych rozwiązań mieszkańcy mogą czuć się niekomfortowo co najmniej przez kilka godzin. Nie każdy może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji.

Inspiracje aranżacji tarasu drewnianego

Jeśli chodzi o podłoże strefy wypoczynkowej, mimo konkurencyjnych materiałów niesłabnącym powodzeniem wciąż cieszy się drewno. Część ludzi sięga po kostkę betonową albo płytki, ewentualnie kamień, niemniej wielu osobom najbardziej podoba się aranżacja tarasu drewnianego. Decydują się na nią, ponieważ sprawia wrażenie bardzo przytulnej, zapraszającej do relaksu na świeżym powietrzu. Strefę tarasową lub balkonową można osłaniać wysokim zadaszeniem z metalu albo także sięgnąć po drewno. Rewelacyjnym sposobem na ochronę przed palącymi promieniami słońca czy deszczem może być również pergola. Warto skorzystać z okazji, aby pokryć ją odpowiednim pnączem, np. winoroślą.

Będzie wspaniale prezentować się zarówno z daleka, jak i z okien, jako ozdoba oglądana przez mieszkańców.
W następnych wpisach będziemy przybliżać pomysły m.in. na to, jak zagospodarować drewniany parter albo wysoki taras. Pokażemy najpiękniejsze aranżacje, podpowiemy, jak kreatywnie urządzić teren balkonowy oraz same wnętrza domu. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

Porady

12.06.2023