Jak wietrzyć mieszkanie w zimie?

W chłodniejsze dni staramy się raczej nie dopuszczać do wyziębiania naszych domów, dbając o szczelność izolacji i unikając zbyt częstego otwierania drzwi czy okien. Czy to jednak oznacza, że wietrzenie mieszkania zimą jest niewskazane? Wręcz przeciwnie – to dobry sposób na to, aby utrzymać w nim zdrowy mikroklimat i nie dopuszczać do powstawania grzybów i pleśni na ścianach. Jak robić to prawidłowo? Podpowiadamy!

Czy trzeba wietrzyć codziennie?

W domach, w których zadbano o odpowiednią wentylację, na co dzień cyrkulacja powietrza jest właściwa. Nie zawsze jednak jest ona wystarczająca – warto codziennie wpuszczać do środka trochę świeżego powietrza. Jak często wietrzyć mieszkanie zimą? Warto wyrobić sobie codzienny nawyk, na przykład tuż po wstaniu z łóżka albo przed położeniem się spać. Chodzi o to, aby pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla i wpuścić więcej tlenu, a także pozwolić na to, by wewnątrz odbywał się ruch powietrza, który służy utrzymaniu ścian w dobrej kondycji.

Jak długo wietrzyć mieszkanie zimą?

Bardzo ważna jest nie tylko częstotliwość otwierania okien, ale również czas wykonywania tej istotnej czynności. Wiele osób rezygnuje z niej w chłodne miesiące, aby nie dopuszczać do wydostawania się na zewnątrz ogrzanego powietrza. Jak długo wietrzyć mieszkanie zimą? Najlepiej robić to przez około 5 minut dziennie – nie powinno to spowodować znacznego wychłodzenia się wnętrza, a utrzyma w nim prawidłowy mikroklimat. Co istotne – warto to robić również podczas silnych mrozów!

Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą?

Świeże powietrze sprawia, że czujemy się lepiej! Istnieje kilka ważnych wskazówek, jak wietrzyć mieszkanie w zimie. Dotyczą one częstotliwości, czasu trwania, ale także sposobu otwierania okien. Ważne, aby robić to krótko, ale intensywnie – czyli aby były one szeroko otwarte. Dzięki temu chłodne masy powietrza wpuszczane do środka opadną do dołu, a ciepłe, czyli ogrzane przez grzejniki uniosą się do góry, wywołując naturalną cyrkulację, która sprawi, że całe zimo w krótkim czasie zdąży nagrzać się ponownie. Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą? Zakręcić wszystkie grzejniki i otworzyć co tylko się da na kilka minut.

Dlaczego trzeba wietrzyć mieszkanie nawet w zimie?

Aby dom mógł służyć jak najdłużej w jak najlepszym stanie, należy odpowiednio o niego dbać – ponieważ jest to istotne również dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wiesz już, jak wietrzyć mieszkanie zimą, ale czy rozumiesz, dlaczego powinieneś to robić? Przede wszystkim dlatego, że spędzasz w nim sporo czasu w ciągu dnia, w tym śpisz i regenerujesz się. Ważne jest, abyś miał przy tym dostęp do świeżego powietrza. Właściwa cyrkulacja wraz z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury jest również bardzo istotna dla zapobiegania zagrzybieniu ścian. Pleśnie i grzyby są nie tylko czynnikiem, który pogarsza stan dróg oddechowych i wywołuje alergie, ale również takim, który bardzo trudno jest usunąć, gdy już się pojawi. Lepiej więc mu zapobiegać. Pamiętaj o tym i nie obawiaj się o wychłodzenie pokojów – po prostu wietrz jak najczęściej dla własnego dobrego samopoczucia!

Porady

04.01.2024