Jak wietrzyć dom/mieszkanie, gdy na zewnątrz jest zimno?

W jaki sposób przewietrzyć mieszkanie w zimne lub mroźne dni, aby zbytnio nie wychłodzić pomieszczeń, a jednocześnie umożliwić skuteczną wymianę powietrza? Dziś odpowiemy na to pytanie i wyjaśnimy, czemu wietrzenie jest tak potrzebne.

Wietrzenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale również zdrowia. O ile otwarte okna w ciepłe i słoneczne dni to standard, w zimne miesiące wietrzenie pomieszczeń nie jest tak łatwe i oczywiste. Niskie temperatury oraz wietrzna pogoda nie zachęcają do otwierania okien lub drzwi na oścież, a przecież również w taką pogodę potrzebujemy świeżego powietrza. W czym pomaga regularna wymiana powietrza w domach i mieszkaniach? Jak wietrzyć pokoje, aby nie zwiększać jednocześnie rachunków za ogrzewania? Jakie pory dnia będą najlepsze na wpuszczenie do mieszkania świeżego, ale i zimnego powietrza?

Wietrzenie domu w zimie – jakie przynosi korzyści
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których wietrzenie pomieszczeń powinno stanowić codzienny nawyk każdego z nas. Postaramy się wymienić te najważniejsze, które powinny przekonać nawet najzagorzalszych przeciwników zimowego wietrzenia domów i mieszkań:

Wietrzenie domu to dostawa tlenu
W zamkniętych, niewietrzonych regularnie pomieszczeniach po pewnym czasie zwiększa się procentowa zawartość wydychanego przez nas dwutlenku węgla przy jednoczesnym zużyciu tlenu. Obniżenie ilości tego pierwiastka w powietrzu negatywnie wpływa na procesy myślowe, w tym na poziom skupienia i zapamiętywania. Nawet nieznaczny niedobór O2 może powodować bóle głowy lub nasilać objawy u osób cierpiących na migreny.

Wietrzenie pokoju a zapach
Wiele elementów wyposażenia naszych domów pochłania różne zapachy, które z biegiem czasu “wżerają się” w tkaniny, drewno, a nawet ściany. Większość aromatów ma swoje źródło w kuchni, na drugim miejscu plasuje się nieposiadająca okna łazienka. O znaczeniu wymiany powietrza na świeże sporo mogą powiedzieć osoby palące tytoń – w ich przypadku brak wietrzenia jest nie tylko trudny do zniesienia dla zmysłu węchu, ale również bardzo źle wpływa na układ oddechowy i ogólny stan zdrowia.

Pleśń i drobnoustroje
Zatęchłe, wilgotne i ubogie w tlen powietrze tworzy sprzyjające warunki do rozwoju pleśni, rozprzestrzeniania się wirusów oraz bakterii. Jak na każdej ograniczonej powierzchni, tak też w rzadko wietrzonym mieszkaniu stajemy się łatwą ofiarą unoszących się w powietrzu drobnoustrojów – to analogiczna sytuacja do rybki zamkniętej w małym akwarium, którą można z łatwością złowić.

Wilgoć a wietrzenie pokoju
Drewniane wyposażenie znajduje się w niemal każdym domu i mieszkaniu. Nie każdy mebel lub element wystroju jest dokładnie zabezpieczony przed wpływem warunków zewnętrznych. W zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywamy, gromadzi się spora ilość wilgoci, która pochodzi z naszej skóry i oddechu, ale również takich pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienka. Niezabezpieczone drewno, tkaniny, tapety a nawet ściany chłoną tę wilgoć, co może skutkować pojawieniem się groźnych dla zdrowia grzybów.

Nagromadzenie związków chemicznych
Większość produktów, których używamy w naszych domach, w ten czy inny sposób przedostaje się do powietrza. Wdychamy opary płynu do mycia podłóg, dezodorantów w spray’u, lakierów do włosów, pianek do czyszczenia powierzchni i wielu innych tego typu produktów. Związki chemiczne w nich zawarte mogą nie być szkodliwe w niewielkich, jednorazowych dawkach, jednak gdy gromadzą się w tym samym powietrzu przez kilkanaście godzin lub, co gorsza, dni, potrafią wyrządzić szkody w organizmie.

Wietrzenie pokoju zimą a problemy ze snem
Brak regularnego wietrzenia pomieszczeń w okresie grzewczym powoduje oczywiście zwiększenie temperatury panującej w mieszkaniu lub domu. Nawet gdy mieszkańcy czują się komfortowo w takich warunkach w godzinach aktywności, nie sprzyjają one usypianiu oraz podtrzymaniu prawidłowych faz snu. Mózg, mimo że w stanie częściowego spoczynku, nadal potrzebuje dużej ilości tlenu, aby prawidłowo funkcjonować. Zbytnie przegrzewanie i nadmierne pocenie również nie są korzystne dla naszego zdrowia.

Jak wietrzyć – jesień i zima
Aby szybko, skutecznie, ale również ekonomicznie przewietrzyć pokoje, powinniście zacząć od wyłączenia ogrzewania na około 10 minut przed otwarciem okien lub drzwi. Jednoczesne intensywne obniżanie temperatury w pomieszczeniu i próba jej podwyższenia to generowanie dodatkowych, całkowicie zbędnych i łatwych do uniknięcia kosztów. Gdy temperatura w pokoju obniży się o kilka stopni otwórzcie okno na oścież i pozostawcie je w takim stanie na kolejne 10 minut. Chłodne powietrze opadnie na dół, a ciepłe uniesie się. Po zakończeniu wietrzenia nie włączajcie ogrzewania od razu – najlepiej, jeśli odczekacie 5 do 10 minut. Dzięki temu masy powietrza o różnych temperaturach będą miały czas na wymieszanie się, a Wy unikniecie niepotrzebnego rozkręcania kaloryferów.

Skuteczne wietrzenie domu i mieszkania zimą – kiedy i jak często?
Najodpowiedniejszymi porami na porządne przewietrzenie pokoi w chłodne miesiące są poranek oraz wieczór lub czas poprzedzający sen. Poranne powietrze będzie zawierało mniej zanieczyszczeń po porze nocnej, w której to ruch na ulicach i przemysł znacznie zwalniają. Dobrym rozwiązaniem jest również przewietrzenie mieszkania po większym gotowaniu, czyli w porze obiadowej. Przy okazji wymiany powietrza w kuchni warto skorzystać z okazji do odświeżenia aury w pozostałej części domu. W tym miejscu warto wspomnieć, iż posiadanie kratek wentylacyjnych w łazience i kuchni nie jest w stanie zastąpić prawdziwego wietrzenia.

Uważa się, że pomieszczenia mieszkalne potrzebują minimum dwukrotnego przewietrzenia w ciągu doby, jednak wpływ na zwiększenie częstotliwości wymiany powietrza ma większa ilość osób zamieszkujących lokum, jego metraż, obecność zwierząt domowych oraz częstotliwość gotowania. Ważnym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na to, jak często wietrzymy dom, jest rodzaj używanych przez nas środków czystości oraz ich pochodzenie. W przypadku produktów naturalnych (np. sok z cytryny, soda oczyszczona, ocet itp.) raczej nie musimy obawiać się wdychania ich oparów. Jeśli używamy gotowych specyfików, chemia w nich zawarta unosi się w powietrzu i po dłuższym czasie kumulacji w niewietrzonym domu może stać się źródłem problemów zdrowotnych, w tym nawet zatrucia.

Wietrzenie pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach ma duże znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, pozwala też na utrzymanie niektórych sprzętów domowych w lepszej kondycji. Pamiętajcie, że świeże powietrze najlepiej wpuszczać do środka co najmniej dwa razy dziennie, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz.

Porady

21.09.2022