Jak usunąć rysy z szyby okiennej?

Zarysowania na szklanych powierzchniach użytkowych to bardzo częste zjawisko. Jak prawidłowo usunąć rysę z szyby okiennej, aby nie pogłębić problemu? Czy istnieją domowe sposoby na polerowanie okien?

Szyby okienne są narażone na zarysowania zarówno po stronie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Uszkodzenia mogą pojawiać się w wyniku używania niewłaściwych materiałów i środków czyszczących, przypadkowych otarć, czy też zjawisk atmosferycznych, takich jak grad lub wichura niosąca ze sobą ostre drobinki. Na szczęście w przypadku tego typu uszkodzeń na powierzchni okna nie jesteśmy zmuszeni do wymiany szyby na nową – istnieje kilka sprawdzonych metod na usuwanie rys z szyby okiennej, które przedstawiamy poniżej.

Jak usunąć rysy z szyby okiennej – lakier do paznokci
W tej metodzie używamy oczywiście lakieru bezbarwnego. Przed nałożeniem go na szybę należy ją dokładnie oczyścić w okolicy miejsca uszkodzenia. Warto również odtłuścić naprawianą powierzchnię. Na rysę nakładamy bardzo cienką warstwę lakieru – jeśli będzie go zbyt dużo, spłynie po śliskiej powierzchni szkła. Następnie czekamy, aż całkowicie wyschnie – najbezpieczniej jest pozostawić warstwę lakieru na około godzinę, ponieważ czas schnięcia będzie dłuższy, niż w przypadku aplikacji na płytkę paznokcia. Po godzinie przetrzyjcie zamalowany fragment szyby szmatką lub wacikiem delikatnie nasączonym zmywaczem do paznokci. Dzięki niewielkiej ilości tego rozpuszczalnika usuniecie nadmiar lakieru, nie pozbywając się jednocześnie wypełnienia rysy.

Jak usunąć rysę z szyby okiennej – soda oczyszczona i woda
Jest to jedna z najtańszych i najłatwiejszych metod pozbywania się zarysowań na szklanych powierzchniach. Sodę oczyszczoną wymieszajcie z wodą w taki sposób, aby utworzyła gęstą pastę. Przy pomocy miękkiej szmatki nałóżcie ją na szybę, następnie przez około minutę pocierajcie szybę kolistymi ruchami, jakbyście ją polerowali. Po zakończonym zabiegu usuńcie pastę przy pomocy mokrej szmatki. Delikatne drobinki sody oczyszczonej wyrównują krawędzie rysy, dzięki czemu staje się ona praktycznie niewidoczna.

Usuwanie rys z szyb – pasta do zębów
Do usuwania rys z szyb okiennych bardzo dobrze sprawdzają się pasty do zębów – szczególnie te w formie klasycznej, a nie żelowej. Po pierwsze zawierają one sodę oczyszczoną, po drugie – dodatkowe drobinki ścierające. Sposób polerowania tym sposobem jest identyczny, jak w przypadku sody. Przed zastosowaniem tej metody należy oczyścić powierzchnię szyby i pozwolić jej całkowicie wyschnąć. Pasty do zębów nie należy łączyć z wodą, ponieważ spowoduje ona jej spienienie i obniży właściwości ścierające.

Jak usunąć rysę z okna – pasta polerska do metalu
Jeśli rysa jest dość głęboka lub gdy zarysowania występują na dużej powierzchni, możecie sięgnąć po pastę polerską do metalu, która zawiera tlenek ceru (cerium oxide). Ten produkt posiada nieco grubsze drobinki, które zetrą większą ilość szkła z naszego okna. Pastę wcierajcie w szybę okienną przy pomocy szmatki lub gąbki. Przy polerowaniu tym produktem nie należy używać zbyt wiele siły, warto też często sprawdzać efekty pracy, aby przypadkiem nie zastapić jednych zadrapań kolejnymi. Po zakończeniu pracy szyba będzie wymagała umycia standardowymi środkami do czyszczenia szkła.

Jak pozbyć się zarysowań na szybach – wełna stalowa
Wełna stalowa składa się z setek drobnych metalowych drucików, ściśle ze sobą splecionych. Do szyb okiennych należy wybierać najdrobniejszą dostępną wełnę stalową – zbyt grube pręciki mogłyby dodatkowo uszkodzić powierzchnię szkła. Po uprzednim oczyszczeniu powierzchni przyłóżcie wełnę do rysy i okrężnymi ruchami polerujcie uszkodzenie. Osiągnięcie zadowalającego efektu może zająć kilka minut. Po skończonej pracy na szybie pozostanie powstały pod wpływem tarcia pył, który wystarczy usunąć przy pomocy delikatnej szmatki nasączonej wodą.

Jak usunąć rysy ze szkła – zestaw do polerowania szyb
Na rynku dostępne są gotowe zestawy do usuwania rys z szyb okiennych. Najczęściej składają się one z produktu zawierającego środek ścierający, aplikatora oraz materiału, którym należy nakładać taki środek na szkło. W większości przypadków specyfiki te zawierają w składzie sodę oczyszczoną lub dwutlenek ceru (CeO2) oraz środek nabłyszczający. Aby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń na powierzchni szyby okiennej, należy ściśle stosować się do zaleceń producenta.

Jak sami widzicie, rysa na szybie okiennej to nie wyrok skazujący nas na wymianę okna. Podane przez nas sposoby pozwalają na szybkie i tanie pozbycie się zarysowań na szklanych powierzchniach. Dodatkowo wymagają użycia środków, które większość z nas posiada w domu.

Porady

21.09.2022