Jak usunąć naklejki z szyb?

Czyste, zadbane i eleganckie okna są wizytówką każdego współczesnego domu, mieszkania, a także firmy. Czasami na lśniącej, przeźroczystej szybie zostają przylepione rozmaite naklejki z okazji świąt, uroczystości okolicznościowych albo jako element reklamy na firmowych witrynach lub po prostu do ozdoby. Co zrobić w sytuacji, gdy się znudzą lub przestaną pełnić swoją funkcję? W jaki sposób usunąć nalepione dekoracje lub etykiety na witrynach zachęcające do skorzystania z promocji? Poniżej przedstawiamy garść praktycznych wskazówek, jak szybko, skutecznie i łatwo zmyć lub odkleić nalepki ze szklanych powierzchni bez ich uszkadzania.

Usuwanie naklejki z szyby – o czym należy pamiętać?

Każdy element przyklejony do szkła cechuje się pewnym stopniem przyczepności, od którego zależy jego wytrzymałość na późniejsze odklejenie. Należy pamiętać o tym, że wiele etykiet i nalepek na witrynach sklepów, salonów kosmetycznych, a także na oknach prywatnych domów charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego trudno je odkleić w sytuacji, gdy przestaną spełniać swoje zadanie.

Na szczęście nie jest to regułą. Naklejki na szybie przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń łatwiej można usunąć, niż te umieszczane na zewnątrz.
Należy pamiętać o tym, że nalepka wystawiona na ciągłe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych zawiera znacznie więcej warstwy klejącej, dlatego trudniej się ją odkleja, ponieważ musi charakteryzować się wysokim stopniem trwałości. Jednak bez względu na to, gdzie one zostały nalepione, trzeba pamiętać o tym, aby nie zniszczyć powierzchni okien, ponieważ nawet najwyższej jakości szkło przy nieostrożnym obchodzeniu się z nim, może ulec trwałemu uszkodzeniu. Nie wolno używać żrących detergentów podczas zmywania szyb, dozwolone są tylko niektóre preparaty i substancje, nie należy również drapać ostrymi narzędziami takimi jak noże, szpikulce, nożyczki.

Sposoby na skuteczne usuwanie naklejek z okna – praktyczne wskazówki.

1. Najprostszą metodą na odklejenie wszelkich etykiet i innych elementów z powierzchni szklanych okazuje się odklejanie chemiczne. Polega ono na tym, że powłokę, z której ma zostać odlepiona nalepka, wystarczy natrzeć zmywaczem acetonowym lub środkiem do mycia płyt indukcyjnych. Potem należy poczekać godzinę, aż nasiąknie i całość zmyć ciepłą wodą. Trzeba zachować szczególną ostrożność w przypadku uszczelek okiennych, zawiasów lub innych tego typu elementów, aby ich nie uszkodzić. Najlepiej nie nacierać ich żadnymi substancjami.

2. Natłuszczanie to kolejny sposób na pozbycie się niechcianych napisów lub naklejek z powierzchni szklanych. Wystarczy natrzeć oliwą z oliwek, olejem roślinnym, oliwką dla dzieci, masłem lub wazeliną elementy przeznaczone od odlepienia i poczekać kilka minut. Następnie należy całość umyć ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego oraz wypolerować ścierką aż powierzchnia pozostanie lśniąca i czysta. Jeżeli na oknie pozostają tłuste ślady, plany lub zacieki, wówczas czynność należy powtórzyć.

3. Można zdecydować się na zmywanie naklejki z szyby za pomocą nafty lub benzyny. Wystarczy nasączyć ściereczkę odrobiną środka i powoli wcierać. Następnie należy chwilę poczekać do wsiąknięcia, a potem przetrzeć gąbką nasączoną dużą ilością środka do mycia okien oraz spłukać ciepłą wodą. Stosując tego typu substancje, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie kapały na żadne urządzenia ani przedmioty, które mogą zostać zniszczone. Jeżeli wewnątrz pomieszczenia została zastosowana ta metoda, należy je dokładnie wywietrzyć.

4. Innym sposobem na usuwanie naklejki z szyby okazuje się odlepianie jej za pomocą parownicy. Wystarczy nagrzać jej powierzchnię za pomocą parownicy przez 3-4 minuty. Następnie należy sprawdzić, czy warstwa się odrywa za pomocą paznokcia. Jeżeli nie, to czynność trzeba powtórzyć przez kilka minut. Po wystarczającym nagrzaniu wystarczy chwycić za róg nalepki i powoli oderwać. Trzeba pamiętać o tym, aby nie wykonywać tego zabiegu, gdy na dworze jest bardzo zimno. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić nawet pęknięcia szyby i całkowitego jej uszkodzenia.

Reasumując, usuwanie naklejek z okna, szklanej witryny lub drzwi za pomocą środków chemicznych, tłuszczy lub parownicy to najprostsze oraz najskuteczniejsze metody, które można zastosować w domowych warunkach.

Porady

13.07.2023