Jak prawidłowo konserwować rolety zewnętrzne?

Właściwe mycie, smarowanie i pielęgnowanie rolet zewnętrznych pozwoli Ci zachować ich funkcjonalność i estetyczny wygląd przez długie lata. Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja osłon montowanych na zewnątrz okna? Wyjaśniamy.

Dlaczego konserwacja rolet zewnętrznych jest tak ważna?

Rolety instalowane na zewnątrz budynku są nieustannie narażone na działanie różnych niekorzystnych, a często wręcz szkodliwych czynników. Brud, kurz, pyły, kwaśne deszcze, smog i inne zanieczyszczenia osadzają się na ich powierzchni niemal każdego dnia, sprawiając, że stają się one nieestetyczne. Co więcej, intensywne zanieczyszczenia wpływają negatywnie na użyteczność konstrukcji. Mocno zabrudzone rolety zewnętrzne mogą utracić pełnię swej funkcjonalności, a niekiedy nawet mogą przestać pełnić swą podstawową funkcję. Dlatego tak istotna jest regularna i prawidłowa konserwacja rolet zewnętrznych.

Systematyczne mycie rolet zewnętrznych – jak robić to prawidłowo?

Podstawą konserwacji osłon przeciwsłonecznych jest ich systematycznie mycie. Najlepiej robić to w miesiącach letnich, czyli w czasie, gdy nie ma ryzyka wystąpienia temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza.

Mycie rolet zewnętrznych nie jest czynnością skomplikowaną. Do jej przeprowadzenia zazwyczaj wystarczy czysta, miękka szmatka nasączona wodą zmieszaną z jednym z łagodnych detergentów, takich jak mleczko czy płyn czyszczący. Mycie osłon silnymi preparatami może prowadzić do ich porysowania bądź odbarwienia lakieru na ich powierzchni.

Pamiętaj, aby przed myciem zasłon wyposażonych w napęd elektryczny odłączyć mechanizm od sieci. Następnie starannie opłucz listwy z piasku, pyłu i innych zabrudzeń. Możesz wykorzystać do tego celu myjkę ciśnieniową. Zwróć jednak uwagę, aby strumień wody był możliwie najmniejszy. Zbyt mocny strumień może uszkodzić lamele, z których zbudowane są rolety.

Dzięki starannemu opłukaniu powierzchnia osłon nie będzie się rysowała podczas właściwego czyszczenia. W następnym kroku zmoczone konstrukcje przetrzyj najpierw wilgotną szmatką z łagodnym detergentem, a później osusz suchą ściereczką. W przypadku elementów wykonanych z tworzyw sztucznych warto wykonać dodatkowo smarowanie preparatem antystatycznym, który zmniejsza przyciąganie kurzu.

Jak konserwować rolety zewnętrzne?

Oprócz systematycznego mycia ważna jest też konserwacja prowadnic i osłon przeciwsłonecznych. W tym celu najpierw precyzyjnie wyczyść paski oraz linki służące do poruszania zasłon. Sprawdź stan techniczny prowadnic i skrzynki, co jest szczególnie ważne w modelach sterowanych elektrycznie. Wykonaj smarowanie prowadnic rolet zewnętrznych, stosując uniwersalny środek konserwujący. Smarowanie rolet zewnętrznych i prowadnic dobrej jakości preparatem zapewni ochronę przed korozją i wspomoże działanie mechanizmu.

Konserwacja powinna obejmować też uszczelki szczotkowe znajdujące się w środku prowadnic. Elementy te ulegają parceniu i twardnieniu pod wpływem codziennego użytkowania. Dlatego przynajmniej raz w roku warto wykonać konserwację i smarowanie uszczelek w prowadnicach. Dokładnie umyj je, a następnie użyj odpowiedniego środka konserwującego. Smarowanie możesz wykonać np. silikonem w sprayu. Gdy elementy te okażą się bardzo zniszczone, najlepiej wymień je na nowe.

Porady

07.06.2023