Ile kosztuje kupno i montaż okien w 2021 roku?

Zakup okien do mieszkania lub domu to spory wydatek. Zwłaszcza gdy planujemy wyposażyć prawie każde pomieszczenie w okno. Warto wiedzieć, skąd biorą się średnie koszty w stolarce okiennej i co wpływa na ich wysokość. Ile zatem kosztuje okno i jego montaż w 2021 roku?

Pandemia robi swoje
W wyniku pandemii koronawirusa łańcuch dostaw w branży budowlanej został przerwany, materiały okienne nie były na bieżąco dostarczane. Wiele sklepów jeszcze do niedawna pozostawało zamkniętych, a sezon remontowy właśnie ruszył. Bez okien trudno się obyć, dlatego nie powinien dziwić fakt, że w tej sytuacji ceny wzrosną. Tak też się dzieje. Ceny materiałów budowlanych w 2021 roku poszybowały w górę o średnio 5% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Chcesz kupić okna? Skorzystaj z konfiguratora okien

Rozmiar i materiał mają znaczenie
Najważniejszym parametrem są wymiary okna i to one będą miały główny wpływ na ostateczny koszt okien. Dodatkowo każdy model okna posiada inne parametry, funkcjonalności, materiały, z których został wykonany. Kolor także pozostaje nie bez znaczenia. Najtańsze będą okna w kolorze białym, a ich ceny dla okna o wymiarach 1500 × 1500 zaczynają się od 700 zł. Najmniej zapłacimy za białe okna plastikowe, mając oczywiście na uwadze podstawowe parametry okienne. Te same okna w innej barwie będą nasz kosztować 40% drożej (więcej).

Średni koszt okna PCV – 800 – 1500 PLN
Średni koszt okna drewnianego – 1500 – 2500 PLN
Średni koszt okna aluminiowego – 2000 – 3000 PLN
Średni koszt okna dachowego – 1100 – 1600 PLN
Średni koszt okien balkonowych – 600 – 1000 PLN

Sprawdź ceny okien w swoim regionie w konfiguratorze Dobroplast

Montaż i transport to dodatkowe koszty
Koszt demontażu okna oscyluje w granicach 25-33 zł za mb. Do tego należy wziąć pod uwagę obróbkę i montaż nowego okna, w takim przypadku zapłacimy już 70-80 zł za mb. Ceny i montaż okien, a także ich transport różnią się w zależności od regionu. Znaczenie będzie miał także rodzaj montowanego okna: czy jest to okno pasywne, czy nie. Na najwyższe koszty montażu będziemy musieli być przygotowani na Dolnym Śląsku i w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Zakup okna to jeden z najważniejszych elementów, który zadecyduje o naszym komforcie i bezpieczeństwie. Cena to nie wszystko. Warto zwrócić uwagę na inne parametry, takie jak współczynnik przenikania ciepła, izolacja termiczna oraz akustyczna.

Nie wiesz, jakie parametry są kluczowe przy wyborze okien? Sprawdź

Porady

13.07.2021