Elementy okna – z jakich części zbudowane jest okno?
Zabudowa otworów okiennych pozostaje jedną z najważniejszych kwestii przy budowie domu czy mieszkania. Im lepsza technologia, tym lepszy komfort przebywania we własnych czterech kątach. Dlatego nowoczesne elementy okna są na pierwszy rzut oka dość skomplikowane. A to rodzi pytanie, czy faktycznie wszystkie są potrzebne. Przyjrzyjmy się im z bliska, aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.
Najważniejsze elementy okna PCV
Konstrukcje z tworzyw sztucznych są obecnie najpopularniejszym rodzajem stolarki. Dlatego właśnie o nich wspomnimy w pierwszej kolejności. O jakim konkretnie tworzywie mowa? Oczywiście o PCV, czyli polichlorku winylu. To bardzo trwały, a jednocześnie wyjątkowo trwały materiał. Zapewnia nie tylko dobre parametry izolacyjne dzięki swojej szczelności, ale też odporność na ogień, uszkodzenia mechaniczne oraz działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. To główne powody, dla których części okna powstają właśnie z niego. Dwa komponenty są szczególnie ważne: rama oraz skrzydła. Pierwszy z nich określa się również mianem ościeżnicy. Jak łatwo sobie wyobrazić, są to po prostu poziome belki połączone stojakami, czyli belkami pionowymi. Te elementy okna PCV dźwigają ciężar całego produktu i odpowiadają za jej sztywność. Z kolei skrzydła są ruchome, ponieważ ich zadanie polega na otwieraniu lub uchylaniu konstrukcji.
- Do tego dochodzą jeszcze:
- Profile okienne o budowie komorowej. Liczba komór ma bezpośredni wpływ na energooszczędność produktu. Im więcej, tym lepsze właściwości.
- Uszczelki. Te części do okna plastikowego Zapewniają zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną. Istnieją ich dwa rodzaje: przyszybowe oraz oporowe.
- Słupki. Spotykane w niektórych modelach. Dzielą konstrukcję pionowo na dwa elementy (w niektórych przypadkach na więcej).
- Pakiet szybowy. To po prostu kilka tafli szkła z ramkami dystansowymi. Pomiędzy nimi znajduje się hermetycznie zamknięty gaz szlachetny.
- Listwa przyszybowa. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do wypadnięcia pakietu szybowego z ramy.
Oczywiście na rynku można znaleźć produkty o nieco innej konstrukcji lub stosujące niestandardowe akcesoria. Dobrym przykładem są, chociażby tafle szkła. Mogą one tworzyć plastikową stolarkę okienną o właściwościach termoizolacyjnych, akustycznych, antywłamaniowych czy przeciwsłonecznych. Wybór jest niemal nieograniczony.
Tradycyjne części do okien drewnianych
W ogólnym ujęciu tego typu stolarka jest dość zbliżona do stolarki PCV. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Zacznijmy jednak od oczywistości, czyli materiału, z jakiego powstaje konstrukcja.
Drewno to naturalny surowiec ze wszystkimi tego konsekwencjami. Jest bardzo estetyczny oraz elastyczny. Z łatwością przyswaja temperaturę pokojową. Ramy są stabilne, trwałe i odporne na odkształcenia. Jednak części do okien drewnianych wymagają regularnej konserwacji, a także częstego czyszczenia.
Spełnienie wymogów dotyczących izolacyjności sprawia, że rama musi być wyraźnie grubsza. Standardowo jest to niecałe 70 mm, ale przy budowie energooszczędnej lepiej postawić na modele sięgające 80-100 mm. Elementy drewniane są przy tym uzupełniane pianką poliuretanową, wkładami ze styropianu lub aerożelem. Nie obędą się więc bez nowoczesnych technologii.
Należy dodać, że konstrukcje drewniane także posiadają kilka komór (od dwóch do trzech w przypadku najdroższych produktów) i pakiety szybowe wypełnione gazem szlachetnym. Jeśli więc chce się uzyskać podobne efekty, co w przypadku plastikowych, jest to jak najbardziej możliwe. Należy jednak przygotować się na wyraźnie większy wydatek ze względu na ogólną cenę poszczególnych elementów.
A jak to wygląda w przypadku części do drzwi balkonowych?
Wreszcie warto wspomnieć o stolarce bardzo przypominającej okienną. Mowa o wejściach balkonowych. Choć wyglądają jak drzwi i pełnią tę samą funkcję, to ich konstrukcja bazuje na rozwiązaniach znanych z okien. Posiadają więc oszklenie, uszczelnienia, ramy skrzydła, profile oraz listwy.
Gdzie są więc różnice? Przede wszystkim w wymiarach. Części do drzwi balkonowych są naturalnie większe, co pozwala też zastosować więcej komór w ramie. Głębokość zabudowy sięga kilkudziesięciu milimetrów, a oszklenie może być nawet potrójne.
Oczywiście drzwi balkonowe mogą powstawać z różnych materiałów. Dobrze trzymać się zasady, aby wszystkie części były wykonane z tego samego surowca. To kwestia w dużej mierze estetyczna, ale też pozwala łatwiej wyliczyć poziom izolacyjności w danym pomieszczeniu. Każdy materiał ma nieco inne właściwości. Dla przykładu okna drewniane mogą być mniej szczelne od plastikowych części balkonowych. Wynika to bezpośrednio z ich budowy oraz rodzaju zastosowanego drewna.
Współczesne okna składają się więc z bardzo wielu elementów. I właśnie dzięki temu potrafią sprostać wszelkim wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego oraz łatwości obsługi. Nic więc dziwnego, że części do okna plastikowego czy drewnianego muszą wyróżniać się wysoką jakością, którą gwarantują jedynie profesjonalni wytwórcy.
25.07.2023