Ekologiczne sposoby na umycie okien

Mycie okien nie musi koniecznie wiązać się z koniecznością narażania się na kontakt z chemikaliami. Istnieją łatwe, szybkie i tanie sposoby na ekologiczne mycie okien. Poniżej przedstawiamy najlepsze, naszym zdaniem, metody czyszczenia szyb i framug.

Niechęć do mało przyjaznych człowiekowi i środowisku naturalnemu związków chemicznych dla wielu ludzi wynika z ekologicznego trybu życia i dbałości o naturę. Dla ogromnej części jest to konieczność ze względu na różne alergie lub nadwrażliwość na silną chemię zawartą w komercyjnych środkach czystości. Pamiętać należy, że chemikalia zawarte w sklepowych płynach do mycia okien wnikają do naszych organizmów przez skórę, ale również przez układ oddechowy. Na szczęście do mycia okien można z powodzeniem stosować wyłącznie naturalne produkty, dostępne w każdym sklepie i znane nam dobrze z własnej kuchni.

Naturalne produkty do mycia okien
Istnieje co najmniej kilka produktów spożywczych, które świetnie sprawdzają się w przypadku mycia stolarki okiennej i szyb, a które stosuje się również do czyszczenia powierzchni mających styczność z jedzeniem lub bezpośredni kontakt z ciałem. Poniżej znajdziecie listę 5 produktów, które w połączeniu ze zwykłą wodą dadzą efekty równe lub lepsze, niż gotowe chemiczne środki czyszczące:

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
Ekstrakt z cytryny to kwasy naturalnego pochodzenia, które wchodzą w reakcję z zabrudzeniami i pozwalają na ich bezproblemowe usunięcie z ram okna, jak i samych szyb. Posiada właściwości wybielające, co okaże się bardzo przydatne w przypadku białych framug okien w domu osób palących papierosy oraz w kuchni, gdzie na oknach osiadają drobinki tłuszczu. Sok lub kwasek cytrynowy pomoże usunąć z zewnętrznych partii okien kamień, który potrafi powstać po częstych opadach deszczu. Do tego posiada świeży i orzeźwiający zapach.

Do ekologicznego mycia okien najlepiej sprawdza się połączenie 100 ml ciepłej wody z 50 ml soku z cytryny. Mieszanki nie trzeba spłukiwać.

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia
Soda oczyszczona, posiadająca odczyn zasadowy jest znana ze swoich właściwości neutralizujących kwasy oraz pochłaniających przykre zapachy. Soda jest produktem delikatnie ścierającym, jednak nie uszkadza powierzchni okien, ani elementów stolarki okiennej. Jako środek lekko żrący idealnie sprawdza się w odklejaniu i częściowym rozkładaniu zabrudzeń, które następnie z łatwością można usunąć z okna. W przypadku wyjątkowo uporczywych zabrudzeń można pozostawić ją na powierzchni na kilkanaście minut.

Sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia używa się do oczyszczania w formie pasty uzyskiwanej z połączenia tego środka z gorącą wodą. Resztki sody należy usunąć z okna przy pomocy miękkiej tkaniny nasączonej czystą wodą.

Ocet
Ocet wyjątkowo skutecznie radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, zarówno na samych szybach, jak i ramach okiennych. Posiada bardzo intensywny zapach, który dla niektórych jest trudny do zaakceptowania, jednak pamiętajcie, że ten aromat bardzo szybko się ulatnia. Ocet nie tylko myje, ale również pięknie nabłyszcza szyby. Do tego nie powoduje powstawania smug.

Do skutecznego umycia okien wystarczy połączenie octu i ciepłej wody w stosunku 1:1. Okien nie należy po tym zabiegu spłukiwać.

Szare mydło
Ma właściwości hipoalergiczne i znikomy zapach. Bardzo skutecznie usuwa tłuszcz, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku mycia okien w kuchni. Świetnie sprawdzi się do mycia zewnętrznych ram okiennych, na których osiadają zanieczyszczenia znajdujące się w miejskim powietrzu oraz w deszczu. To od tego środka warto zacząć ekologiczne mycie okien, które były zaniedbywane od dłuższego czasu.

Szare mydło wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie – jego stężenie powinno wynosić około jedną łyżeczkę mydła na pół litra płynu. Po oczyszczeniu framugi należy przetrzeć mokrą szmatką, aby usunąć resztki piany.

Spirytus
Przyda się, gdy okna nie były myte przez długi okres, a dom znajduje się w aglomeracji miejskiej lub pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery lotne zanieczyszczenia. Jego mocny zapach może w pierwszej chwili drażnić, ale momentalnie ulatnia się, pozostawiając powierzchnię czystą i odkażoną. Przy jego stosowaniu może wystąpić nadmierne wysuszenie skóry dłoni lub pieczenie, dlatego nie należy zapominać o zabezpieczających rękawiczkach.

W przypadku silnych zabrudzeń najlepiej zadziała mieszanka wody i spirytusu w stosunku 100 ml do 100 ml z dodatkiem łyżki octu. Tego naturalnego środka czyszczącego nie trzeba usuwać z umytych powierzchni.

Jakie materiały do ekologicznego umycia okien?
Powyższe naturalne produkty czyszczące będą jeszcze skuteczniejsze w działaniu, gdy zostaną użyte na materiałach, które odpowiednio rozprowadzą je na mytych powierzchniach. Tutaj również prym wiodą produkty stworzone z naturalnych materiałów, takie jak bawełniane tkaniny, ircha, plusz lub ręczniki papierowe. Pamiętajcie jednak, że te ostatnie muszą być dobrej jakości, w przeciwnym przypadku będą zostawiały na szybach biały pyłek, który zniweluje naszą pracę.

Ciekawym i ekologicznym rozwiązaniem jest używanie parownicy do oczyszczania okien z PVC. Przy użyciu tego urządzenia, oprócz wody, nie będą potrzebne żadne dodatkowe środki czyszczące. Gorąca para pozwoli w łatwy sposób odkleić zabrudzenia od plastikowych powierzchni, a do tego odkazi czyszczone powierzchnie.

Wykorzystując naturalne składniki, które można znaleźć w każdym sklepie, można skutecznie i dokładnie umyć każde okno. Pomożemy tym samym środowisku naturalnemu, ale również swojemu zdrowiu. Jednocześnie nie będziemy narażeni na znany wszystkim, a lubiany przez niewielu chemiczny zapach sztucznych środków czystości.

Porady

26.08.2022