Drzwi zewnętrzne – z przeszkleniem czy bez?

Któż nie zna powiedzenia „Mój dom – moja twierdza”? We własnych czterech ścianach pragniemy czuć się bezpiecznie, a pomocą służą w tym solidne drzwi zewnętrzne. Współcześnie nie odgrywają jednak wyłącznie roli ochrony wnętrza. Właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na dekoracyjne modele, w tym przeszklone, z ciekawym motywem etc. Które wybrać, kiedy myślimy o budowie domu bądź zakupie mieszkania? Jakie atuty mają warianty z szybą, a jakie pełne? O tym można się dowiedzieć z poniższego wpisu.

Główne drzwi wejściowe – na co się zdecydować?

Podobnie jak przy każdym innym elemencie architektonicznym, tak i tutaj możemy stwierdzić jednoznacznie: to względne. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależnia szereg czynników, począwszy od kwestii bezpieczeństwa, przez aspekt wizualny, a skończywszy na dostępie do naturalnego światła. To, czy lepszą opcją będą drzwi zewnętrzne z szybą, czy pełne, zależy też od tego, czy mają prowadzić do mieszkania, czy domu jednorodzinnego. Przykładowo, w bloku rozsądniejszym wyjściem będzie zamontowanie wersji bez szkła. Zapewni mieszkańcom prywatność oraz poczucie intymności. Z kolei w domu na posesji możemy pozwolić sobie na większą swobodę, czyli przeszklone. Nawet jeśli budynek stoi na niewielkiej działce, nikt z ulicy raczej nie będzie mógł zajrzeć do środka.

Zalety drzwi zewnętrznych z przeszkleniem

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Niemniej po modele zdobione elementami ze szkła sięga coraz więcej osób. Łatwo zrozumieć owo zainteresowanie, gdyż drzwi zewnętrzne przeszklone mają wiele uroku. Wystarczy umiejętnie dopasować je do frontu domu, aby uzyskać atrakcyjny efekt wizualny. Mogą mieć jedynie drobny szklany akcent albo okazały, np. szybę umieszczoną na całej długości. Bez względu od rozmiarów dekoracji przyciągają uwagę przechodniów oraz odwiedzających dom gości.

Kolejna istotna cecha charakteryzująca skrzydła wejściowe wyposażone w szybę to wpuszczanie do wnętrza światła słonecznego. Jeśli dodatkowo front budynku wychodzi na stronę południową, przez większość dnia zapewniamy sobie dodatkowe oświetlenie. Poza czynnikiem estetycznym w grę będzie wchodzić również ekonomiczny. W nasłonecznionych pomieszczeniach (dotyczy to też wiatrołapów) nie trzeba włączać tylu lamp co w ciemniejszych. Ponadto dłużej można cieszyć się naturalnym światłem, a to przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Jedni będą preferować nowoczesne przeszklone modele o nieco surowym designie. Inni natomiast postawią np. na wersje wykonane z drewna, które będą pięknie prezentować się w domu o klasycznym projekcie. Pierwsze mogą zapewniać niewielki dostęp światła, niemal jak pełne. Za to drugie to niejednokrotnie solidne drzwi zewnętrzne z dużą szybą. Oznacza to, że będzie przez nie wpadać do środka mnóstwo światła. Przyszli właściciele sami muszą dobrać właściwy wariant. Powinni wziąć przy tym pod uwagę wystrój pomieszczeń oraz położenie swojego domu względem ulicy.

Plusy drzwi zewnętrznych pełnych

Nie ulega wątpliwości, że modele zdobione szkłem dodają urody oraz lekkości całemu budynkowi. Nie znaczy to jednak, że ich przeciwieństwo, czyli wersje zabudowane, nie odnajdą się w tej roli równie dobrze. Drzwi zewnętrzne pełne dostępne w katalogach często budzą uznanie z powodu swojego wyglądu. Upewniają patrzących o swojej wytrzymałości, a także odporności na uszkodzenia mechaniczne. Nie muszą przy tym wcale kojarzyć się z topornymi czy wręcz pancernymi rozwiązaniami, które mają tylko jedno zadanie – zabezpieczać wnętrze.

Produkty z tej kategorii stanowią wizytówkę domu, odpowiadając za pierwsze wrażenie. Różnią się między sobą głównie estetyką. Pełne to zwykle wybór osób chcących uniknąć niepożądanego wzroku obcych, natomiast przeszklone drzwi zdają egzamin we wnętrzach wymagających dodatkowego nasłonecznienia. I te z szybą, i te bez niej można dopasować do każdej aranżacji, ponieważ są dostępne w rozmaitych stylach oraz kolorach.
Podsumowując, oba zewnętrzne warianty mają swoje zalety, więc zamawiającym pozostaje wytypowanie opcji, która będzie bardziej pasować do ich nieruchomości. Zarówno przeszklone, jak i pełne można kupić w różnym stylu (nowoczesne, stylizowane na retro, minimalistyczne etc.), dzięki czemu będą ochroną, a jednocześnie ozdobą. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów. Podzielimy się w nich pomysłami na aranżacje pomieszczeń oraz terenu posesji.

Porady

21.09.2023