Dom pełen światła dziennego – jak odpowiednie okna wpływają na samopoczucie?

Czy wiesz, że większość ludzi lepiej czuje się wiosną i latem, natomiast odnotowują pogorszenie samopoczucia jesienią i zimą? Dzieje się tak za sprawą światła słonecznego, które jest bardzo ważnym czynnikiem w naszym życiu. Nie bagatelizuj go podczas projektowania wymarzonego domu! Odpowiednia ilość światła naturalnego jest bardzo ważna, aby dobrze się w nim czuć, a odpowiadać za nią będą oczywiście okna odpowiedniej wielkości. Dowiedz się, jak okna wpływają na naszą energię!

Dlaczego mózg lubi światło słoneczne?

Nasze organizmy są przystosowane do funkcjonowania według pór roku. To znaczy, że zimą, gdy dni są dużo krótsze i chłodniejsze, skupiamy się raczej na wypoczywaniu i oszczędzamy energię, która jest nam potrzebna, by przetrwać chłody. Z kolei wiosną i latem jest dużo jaśniej, co automatycznie sprawia, że wcześniej wstajemy i później się kładziemy, a także mamy więcej siły na wykonywanie ważnych i potrzebnych czynności. Światło naturalne rządzi naszym zegarem biologicznym – to pozostałości ewolucyjne po czasach sprzed wynalezienia elektryczności. Gdy do mózgu docierają fale świetlne, produkuje on więcej serotoniny i jest w stanie większej wydajności.

O czym warto pamiętać przy budowie domu?

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się projekty domów uwzględniające usytuowanie ich względem czterech stron świata. To znaczy – pomieszczenia służące produktywnemu spędzaniu czasu, takie jak salon z kuchnią czy gabinet są umieszczone po stronie południowej i zachodniej, zaś sypialnie – w strefie skierowanej oknami w stronę północy i wschodu, gdzie zazwyczaj jest chłodniej i ciemniej. Odpowiednie okna wpuszczające światło naturalne jak największą powierzchnią przez większość miesięcy mają kluczowe znaczenie dla tego, jak będziemy w tym budynku pracować i wypoczywać.

Jak wybrać odpowiednie okna do domu?

Aby uzyskać jak największą korzyść z działania słońca na nasz mózg, warto zadbać o właściwe umiejscowienie otworów okiennych w domu. Światło naturalne powinno nas rozbudzać w kuchni i rozjaśniać wnętrza przez większą część dnia, abyśmy mieli więcej energii. Warto więc zadbać o to, by było ono wpuszczane przez jak największą powierzchnię. Właściwe okna do salonu to zatem te największe – od sufitu po podłogę, pełniące często również funkcję tarasu. Z kolei w sypialni można zafundować sobie te mniejsze, bądź dachowe – które doświetlają, ale nie aż tak mocno, szczególnie gdy znajdują się w północnej części działki. Bez względu na ich rodzaj, musisz zadbać też o zasłony lub rolety – abyś mógł sterować odpowiednią ilością światła naturalnego w ciągu dnia oraz nocą, zapewniając swojemu mózgowi najlepsze warunki do pracy i wypoczynku.

Porady

10.02.2024