Czy okna chronią przed hałasem?

Komfort akustyczny to aspekt, na który niewiele osób zwraca uwagę podczas wybierania okien. Znacznie ważniejszy jest zazwyczaj ich kolor, współczynnik przenikania ciepła czy klasa odporności na włamanie. Tymczasem odpowiednia ochrona przed hałasem jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku domów położonych blisko ruchliwej ulicy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Dlaczego dźwiękoszczelność jest ważna?

Izolacja akustyczna to jeden z najważniejszych parametrów dotyczący okien. Im jest ona wyższa, tym lepiej szyba dźwiękoszczelna redukuje poziom hałasu napływającego z zewnątrz. To z kolei jest niezwykle istotne dla komfortu mieszkania. Dom powinien być oazą spokoju i relaksu, w którym można się rozluźnić po ciężkim dniu. Odpoczynkowi sprzyja cisza. Stały hałas z ulicy, dźwięk klaksonów, jadących aut, rozmawiających przechodniów albo krzyki dzieci z pobliskiej szkoły – to wszystko sprawia, że przebywanie w mieszkaniu, zamiast przynieść wyciszenie po męczącym dniu na zewnątrz, tylko potęguje zmęczenie. Dlatego tak istotny jest wybór szyb i ram o odpowiedniej klasie ochrony przed hałasem.

Jak duży jest hałas z ulicy?

W ciągu dna dźwięki na zewnątrz w terenie zabudowanym osiągają ok. 60-70 decybeli, a w nocy ok. 50 dB. Głośne szczekanie psa to 80 dB, z kolei roboty drogowe – aż 130 dB. Zarówno domownicy, jak i pracownicy w biurach czy punktach usługowych są zatem narażeni na różne natężenie dźwięków przez wiele godzin każdego dnia. Przyjmuje się, że długotrwała ekspozycja na hałas na poziomie przekraczającym 35 dB jest szkodliwa dla zdrowia.
Każda lokalizacja charakteryzuje się indywidualnymi cechami, takimi jak istniejąca zabudowa, naturalne przeszkody czy odległość od źródła intensywnego dźwięku, które sprawiają, że odczuwalna wysokość dźwięków jest niska. Są też takie lokalizacje, wynikające np. z ukształtowania terenu, gdzie poziom ten jest tylko nieco niższy niż w bezpośrednim sąsiedztwie jego źródła, i to pomimo znacznej odległości od niego. W takim przypadku odpowiednie wyciszenie okien i dźwiękoszczelne szyby są szczególnie ważne.

Izolacja akustyczna okien – dla komfortu i zdrowia mieszkańców

Szyby i okiennice zapewniają pewien poziom wyciszenia, który przekłada się na komfort mieszkańców. Podstawowym parametrem opisującym dźwiękoszczelność jest Rw, czyli współczynnik izolacji akustycznej właściwej. Wartość jest wyrażona w decybelach i opisuje różnicę między rejestrowanym poziomem dźwięku na zewnątrz i w środku pomieszczenia.
W standardowych oknach parametr Rw jest na poziomie 32 dB. To oznacza, że gdy na zewnątrz budynku zarejestrujesz dźwięk na poziomie np. 65 dB, to w pomieszczeniu zarejestrujesz dźwięk w wysokości 33 dB (65 – 32 dB). Nowoczesne dźwiękoszczelne okna o specjalnej konstrukcji osiągają znacznie lepsze parametry, wynoszące nawet ok. 46 dB.
Niektóre skrzydła okienne mogą słabiej redukować niskie częstotliwości przejawiające się w dudnieniu, a także wysokie (np. świst). Z tej przyczyny drugim ważnym parametrem opisującym izolację akustyczną jest Ctr, czyli widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości. Uwzględnia on źródło dźwięków.

Czym charakteryzują się dobre dźwiękoszczelne okna?

Odpowiednia izolacja akustyczna okien redukuje dźwięki dochodzące z ulicy, co przekłada się na komfort mieszkańców. W domu jest ciszej, a przez to przyjemniej. Jeśli chcesz wybrać dobrej jakości dźwiękoszczelne skrzydła okienne, zwróć uwagę przede wszystkim na współczynnik izolacji akustycznej Rw, który nie powinien być niższy niż 35 dB.
Dźwiękoszczelność szyb i ościeżnic zależy od paru czynników. Jednym z nich jest liczba szyb zamontowanych w skrzydle. Obecnie produkuje się zazwyczaj modele 3-szybowe. Każda szyba to dodatkowa izolacja akustyczna, ale też termiczna. Istotna jest też liczba uszczelek przylgowych. Aktualnie standardowo w skrzydłach okiennych montuje się minimum trzy uszczelki. Ważne jest również zespolenie oraz wklejenie szyb do profilu okna.
Jeśli chcesz wygodnie i zdrowo mieszkać, bez obaw o nadmierny hałas z zewnątrz, postaw na dźwiękoszczelne skrzydła okienne. Zapewnią one odpowiednie wyciszenie i dobrą ochronę przed niechcianymi dźwiękami.

Porady

22.08.2023