Ciepło z natury, czyli wszystko o oknach pasywnych

Utrzymanie ciepła w domu przy jednoczesnej odpowiedniej cyrkulacji powietrza to cel, któremu powinno sprostać każde prawidłowo wykonane okno. Domy pasywne są tworzone w taki sposób, by naturalnej energii wewnątrz budynku zachować jak najwięcej. Okna pasywne mają ułatwić to zadanie, dlatego już w fazie projektowania warto pomyśleć o ich rozmieszczeniu. Na co zwrócić uwagę?

Pasywne, czyli jakie?

Domy pasywne cechują się niskim zapotrzebowaniem na dodatkowe ogrzewanie budynku ze względu na dostarczane z zewnątrz ciepło słoneczne i zatrzymanie energii wewnątrz pomieszczeń. Domy pasywne potrzebują nie więcej niż 15 kWh/m2 energii na ogrzanie domu, podczas gdy najpopularniejsze domy z cegły zużyją jej już 90-120 kWh/m2 (na rok).

Sama konstrukcja domów i okien pasywnych znacznie różni się od standardowego domu. Domy pasywne mają proste kształty, najczęściej przypominające zbitą bryłę (podobną do stodoły), z wysokim sufitem i trójkątnym zadaszeniem.

Zobacz energooszczędne okna P-line

Parametry okien pasywnych

Najważniejszymi wyróżnikami okien pasywnych są:

– doskonała izolacyjność cieplna, brak mostków termicznych, przez które może uciekać ciepło, a także wykorzystanie odpowiednich materiałów do produkcji okna;

– współczynnik przenikania ciepła, który dla okna pasywnego nie powinien przekraczać 0,8 W/m2K

– profile okienne o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła Uf<1 W/m2K. Bardzo często dodatkowo wypełniane materiałami o korzystnych parametrach cieplnych;

– pakiety szybowe o współczynniku przenikalności cieplej min. 0,5 W/m2K. Obecnie na rynku występują na przykład trzyszybowe okna, wypełnione gazem szlachetnym ze specjalną powłoką niskoemisyjną, która pozwala zmaksymalizować zysk z promieniowania słonecznego;

– współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego powinien być na poziomie min. 60%;

– wykorzystanie ramek dystansowych o współczynniku przenikania 0,04 W/m2K;

Oprócz parametrów okien pasywnych wypada wspomnieć także o fachowym montażu okien. Nawet najlepsze okna bez prawidłowego montażu nie posłużą wiele lat i nie będą dawały tyle energii cieplnej, ile powinny.

Nie wiesz, czym jest współczynnik przenikania ciepła? Kliknij i sprawdź

Jak rozmieścić okna w domu pasywnym?

Najwięcej słońca wpada do budynku od strony południowej, dlatego warto właśnie tam usytuować większą liczbę okien. Okna powinny być jak najwyższe, tak aby zapewnić dopływ światła przez jak najdłuższy okres w ciągu dnia. Do właściwego zaplanowania rozmieszczenia okien w bryle budynku będzie potrzebna wiedza i obserwacja, jak słońce pada na budynek w ciągu dnia.

Ponadto dobrze byłoby zaopatrzyć się w osłony okienne, które pełnią podwójną funkcję. Latem zapobiegają nadmiernemu przegrzaniu się budynku – dzięki roletom unikamy zbyt dużej ilości promieni społecznych. Z kolei w zimie i chłodniejsze dni, pozbawione dużej dawki słońca osłony będą dodatkową ochroną przed utratą ciepła.

Cena za okna pasywne

Koszt pojedynczego okna pasywnego z demontażem starego i montażem nowego jest wyższy od typowego okna. Należy wziąć też pod uwagę, że okien w domu pasywnym będzie znacznie więcej niż w tradycyjnym domu z cegły. Dodatkowo, okna w domu pasywnym wymagają odpowiedniego montażu. Polega on na wysunięciu linii okien poza zewnętrzny obrys ścian budynku, wtedy mówimy o tzw. „montażu w warstwie docieplenia”.

Całkowity koszt zakupu oraz montażu okien pasywnych dla średniej wielkości domu mogą wynosić nawet ok. 60-70 tys. złotych. Ceny te zmieniają się dynamicznie i warto śledzić je na bieżąco.

Porady

20.09.2021