8 najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe

Przymierzacie się do zakupu drzwi wejściowych? Nie wiecie, co powinniście wiedzieć na ich temat i od czego zacząć? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najczęściej zadawanych pytań o drzwi wejściowe oraz odpowiedzi, które opracował nasz ekspert, Artur Kruszewski z firmy Dobroplast.

Nowe drzwi wejściowe to w większości wypadków spora inwestycja, dlatego ważnym jest, aby odpowiednio przygotować się do tego zakupu. Oprócz najbardziej istotnego parametru, jakim jest rozmiar skrzydła, należy wziąć pod uwagę również kilka innych istotnych aspektów, które przedstawiamy poniżej.

Jak dobrać rozmiar drzwi wejściowych?

Aby wybrać skrzydło drzwi wejściowych prawidłowej wielkości, należy dokonać dokładnego pomiaru trzech wymiarów ościeżnicy. Wysokość należy zmierzyć w co najmniej dwóch miejscach, najlepiej przy krawędzi lewej i prawej. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku szerokości – w tym przypadku pomiarów dokonujemy w najwyższym i najniższym punkcie. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w której z powodu asymetrii ościeżnicy, drzwi wejściowe nie będą szczelnie pokrywać otworu wejściowego do domu. Równie ważne jest poznanie grubości muru. Aby uniknąć problemów z prawidłowym dopasowaniem, zapamiętajcie zasadę mówiąca o tym, że otwór montażowy musi być większy od drzwi o około 3 cm.

Drzwi otwierane na zewnątrz, czy do wewnątrz?
Przy wyborze drzwi wejściowych należy wziąć pod uwagę sposób ich otwierania, czyli to, czy skrzydło ma otwierać się na zewnątrz, czy też w stronę pomieszczenia. Zaletą drzwi otwieranych na zewnątrz jest zaoszczędzenie przestrzeni w domu oraz ułatwienie ewentualnej ewakuacji w przypadku zagrożenia. Tego typu drzwi są też uznawane za łatwiejsze w utrzymaniu szczelności, ponieważ są one dopychane przez wiatr do framugi. Wadą może być trudność otwarcia wejścia w przypadku wichury (drzwi mogą nie dać się otworzyć lub wprost przeciwnie – mogą zostać wyszarpnięte przez silny podmuch).

Drzwi otwierane do wewnątrz zajmują sporo miejsca, ponieważ w promieniu skrzydła nie mogą znajdować się meble lub elementy wyposażenia stojące na ich drodze. Mogą również spowolnić ewakuację. Nie chronią tak skutecznie przed dostawaniem się do mieszkania opadów atmosferycznych. Ich zaletą jest łatwe otwieranie w śnieżne miesiące, brak problemów z umiejscowieniem wycieraczki oraz brak dostępu do zawiasów z zewnątrz.

W przypadku budynków wielorodzinnych możliwość zamontowania drzwi otwieranych na zewnątrz regulują przepisy. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajdziemy zapis mówiący o tym, że drzwi wejściowe na korytarzu, po ich pełnym otwarciu, nie mogą zawęzić wyjścia z przeciwległego mieszkania o 80 cm (w przypadku nie więcej niż 3 mieszkańców) lub 90 cm (gdy lokal zamieszkują co najmniej 4 osoby). Nasze drzwi nie mogą zmniejszać szerokości korytarza o 120 cm, gdy na piętrze zamieszkuje maksymalnie 20 osób lub 140 cm w przypadku większej liczby lokatorów.

Drzwi wejściowe prawe, czy lewe?
Drzwi wejściowe mogą posiadać zawiasy umieszczone po lewej lub prawej stronie. Wybór odpowiedniej strony ma znaczenie, gdy w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do domu znajdują się elementy, które będą blokowały drzwi przed swobodnym otwieraniem. Drzwi również nie powinny blokować dostępu do często używanych sprzętów. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz może to być np. mur, kolumna lub poręcz schodów. Przy drzwiach uchylanych do wewnątrz pomieszczenia należy wziąć pod uwagę umiejscowienie mebli, oświetlenia ściennego lub sufitowego, jego włącznika lub kontaktu.

Jak skutecznie uszczelnić drzwi wejściowe?
Drzwi wejściowe wysokiej jakości są wyposażone przez producenta w zestaw niezbędnych uszczelek i nie wymagają od kupującego nabycia dodatkowych materiałów termoizolujących. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Jest to parametr, który wskazuje na ilość ciepła, która przenika przez drzwi wejściowe. Niższy współczynnik zapewnia zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną oraz obniżenie strat ciepła. Drzwi wejściowe z tworzyw sztucznych (aluminium, PVC) mogą posiadać współczynnik U zmniejszony nawet do 0,5 W/m2*K, natomiast drewniana stolarka drzwiowa osiągają wartości w okolicy 1 W/m2*K.

Akcesoria do drzwi wejściowych – co dokupić?
O ile elementy nie znajdują się w zestawie, do drzwi wejściowych niezbędna jest oczywiście klamka, ale równie ważne są zamki wysokiej jakości. Powinny one nie tylko jak najskuteczniej chronić przed włamaniem, ale również być niezawodne i nieproblematyczne w codziennym użytkowaniu. Bardzo potrzebnym elementem jest również wizjer. W przypadku zamieszkiwania w domu wielorodzinnym należy zainwestować w oznaczenie numeru lokalu. Do drzwi wejściowych warto dokupić odboje podłogowe lub montowane na ścianach, aby uchronić tynki i klamki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym są drzwi wejściowe antywłamaniowe?
Od zwykłych drzwi zewnętrznych różnią je materiały wykonania ramy, jak i samego skrzydła oraz dodatkowe elementy zabezpieczające przed wysunięciem ich z ościeżnicy. Solidne drzwi antywłamaniowe posiadają bardzo mocną ramę stalową oraz wypełnienie w postaci prętów lub metalowych blach, uniemożliwiające szybkie rozcięcie drzwi. Wyważenie lub otwarcie utrudniają grube metalowe bolce, które wpuszczane są w ościeżnicę.

Jak konserwować drzwi wejściowe?
Regularne czyszczenie części framugi, która ma styczność ze skrzydłem drzwi, poprawia żywotność oraz parametry termoizolacyjne drzwi wejściowych. Ma wpływ również na właściwości akustyczne, zapewniając skuteczne obniżenie hałasów docierających z zewnątrz. Spore znaczenie ma również obchodzenie się z drzwiami wejściowymi – zbyt silne domykanie, szarpanie i pozwalanie na zatrzaskiwanie ich przez przeciągi może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych oraz szybszego zużycia materiałów.

Czym są drzwi wejściowe bez zawiasów?
Drzwi bez zawiasów to rozwiązanie droższe, ale zapewniające dodatkową ochronę przed włamaniem oraz podnoszące walory estetyczne wejścia. Montuje się w taki sposób, że zawiasy chowają się pomiędzy skrzydło drzwi a ościeżnicę. Dzięki temu dostęp do nich jest praktycznie niemożliwy z zewnątrz.

Zakup odpowiednich drzwi wejściowych, szczególnie gdy dokonujemy go na własną rękę, zawsze powinien być poprzedzony sprawdzeniem chociaż części z wymienionych przez nas parametrów. Najważniejsze i kluczowe są oczywiście ich wymiary, ale równie istotny jest kierunek ich otwierania, jak i współczynnik przenikania ciepła. Zawsze warto skorzystać z fachowej porady, na którą możecie liczyć w każdej profesjonalnej firmie zajmującej się sprzedażą i montażem drzwi wejściowych.

Porady

26.08.2022