7 oznak, że powinniśmy wymienić okna
Jakie sygnały świadczą o tym, że nadszedł czas na wymianę okien? W tym wpisie przybliżymy Wam bardzo ważny temat, jakim jest umiejętność rozpoznania, iż okna wymagają wymiany.
Co ile lat wymiana okien plastikowych jest jedynie zaleceniem, a co ile staje się koniecznością? Ile lat wytrzymują okna drewniane i czy są bardziej wytrzymałe od tych stworzonych z PCW? Wreszcie – jakie oznaki zużycia okien same rzucą Wam się w oczy, a jakie łatwo przegapić? Na te wszystkie pytania odpowiemy w poniższym tekście, korzystając z szerokiej wiedzy i wieloletniego doświadczenia naszego eksperta, Artura Kruszewskiego, kierownika działu Badań i Rozwoju w firmie Dobroplast. Z naszego poradnika dowiecie się również, jaka pora roku będzie najlepsza na wymianę okien, a jaka jest najgorszym czasem na przeprowadzenie tej części remontu.
Ile lat wytrzymują okna plastikowe, a ile drewniane?
Wielu z Was zastanawia się, co ile wymieniać okna PCW lub drewniane. Przy stale podwyższanych standardach tworzenia i montażu okien PCW mogą one zachować swoje właściwości przez blisko 20 lat lub dłużej. W przypadku ram drewnianych odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, ponieważ wszystko zależy od tego, czy okna są odpowiednio konserwowane i czy framugi z naturalnego materiału zostały prawidłowo osadzone w murze. Średnio drewniane ramy mogą utrzymać swoje właściwości izolacyjne i estetyczne przez około 15 do 20 lat.
7 oznak, że nadszedł czas na wymianę okien
Istnieje szereg alarmujących “objawów”, które będą świadczyły o tym, że Wasze okna wkrótce będą wymagały wymiany lub że czas montażu nowej stolarki okiennej już nastał. Część z tych sygnałów może wydać się całkiem łatwa do wychwycenia, jednak cześć może okazać się wcale nie tak oczywista i prosta do wypatrzenia.
1. Nieszczelności
Brak prawidłowej termoizolacji jest jednym z najczęstszych powodów skłaniających nas do wymiany stolarki okiennej. Jak mówi nasz ekspert, Artur Kruszewski z firmy Dobroplast: Nieszczelności mogą pojawiać się z powodu niewłaściwego montażu, pęknięcia szyby, zastosowania zbyt skromnego uszczelnienia a nawet niewłaściwego użytkowania. Główną przyczyną jest jednak zużycie materiałów, zarówno framugi, jak i uzupełniających ją elementów izolujących. Nowoczesne okna, zarówno z PVC, jak i drewniane, są wytwarzane w uwzględnieniem standardów jakościowych ustanowionych przez Unię Europejską w formie pakietu ustaw klimatycznych. Z tych przepisów wynikają normy, do których musi dostosować się każdy producent stolarki okiennej, aby jego produkty posiadały wysoki standard energetyczny. Wpływa on nie tylko na oszczędności związane z ogrzewaniem, ale również przyczynia się do ochrony środowiska.
2. Mostki termiczne
Pojęcie to jest ściśle związane z wcześniej omawianym przez nas problemem nieszczelności. Mostki termiczne powstają w okolicach szpar w stolarce okiennej oraz w przypadku, gdy okna lub drzwi balkonowe zostały wykonane z materiałów nie zapewniających termoizolacji, a temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej panującej w pomieszczeniu. Jest to wyjątkowo odczuwalne i uciążliwe w porze zimowej, ale będzie doskwierać także w upalne dni, szczególnie gdy w pokoju używana jest klimatyzacja. W przypadkach, w których za powstawaniem mostków termicznych stoją miejscowe nieszczelności, wystarczająca może okazać się wymiana uszczelek.
3. Wilgoć pomiędzy szybami
W przypadku okien i drzwi balkonowych, jedną z najłatwiejszych do rozpoznania oznak zużycia materiału, jest pojawienie się zawilgocenia pomiędzy pakietem szybowym. Początkowo może przybierać formę pary wodnej, która w miarę upływu czasu i zwiększania nieszczelności zamienia się w skroploną wodę, a następnie może stać się źródłem rozrastającej się wewnątrz okna pleśni. Grzyb wewnątrz szyb to problem nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej, nie wspominając przy tym o niszczycielskim wpływie na jakość uszczelek, jak i całej konstrukcji stolarki okiennej. Poza tym obecność pary wodnej świadczy o tym że w przestrzeni międzyszybowej brak jest szlachetnego gazu, zwykle argonu i szyba utraciła swoje pierwotne parametry termoizolacyjne.
4. Widoczne zużycie materiałów
Wraz z upływem czasu na ramie okiennej lub samej szybie zaczną pojawiać się drobne uszkodzenia. Jest to naturalne zjawisko, szczególnie w przypadku tak zmiennych warunków atmosferycznych, jak te panujące w Polsce. Oczywiście szybciej zużywają się ruchome skrzydła okien oraz drzwi balkonowe, jednak należy pamiętać, że po kilkunastu latach użytkowania prawie każdy materiał stolarki okiennej będzie wymagał wymiany. Spore znaczenie w tej kwestii mają środki używane do mycia okien, szczególnie w przypadku ram drewnianych. Równie istotna jest częstotliwość usuwania zanieczyszczeń – zarówno z zewnętrznej strony, jak i od strony pomieszczenia.
5. Zwiększone rachunki za ogrzewanie lub klimatyzację
Nieszczelności i mostki termiczne są bezpośrednią przyczyną podwyższonych kosztów ogrzewania oraz klimatyzowania pomieszczeń. Gdy w chłodne miesiące ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz i jest zastępowane przez chłodne podmuchy, jesteśmy zmuszeni do rozkręcania grzejników i używania ich przez dłuższy okres, niż robilibyśmy to przy prawidłowym poziomie termoizolacji stolarki okiennej. W przypadku klimatyzacji mamy do czynienia z analogiczną sytuacją, w której ciepłe powietrze przedostaje się do pokoju, przez to koniecznym staje się zwiększanie mocy klimatyzatora. Dodatkowo, w przypadku znacznych nieszczelności, termostat może ulec rozregulowaniu.
6. Dyskomfort w użytkowaniu
Dotyczy to ruchomych elementów stolarki okiennej, czyli klamek i otwieranych skrzydeł okiennych oraz drzwi balkonowych. Oznaką, iż wymagają one wymiany jest pojawienie się problemów podczas użytkowania. Montaż nowych okien możecie zacząć planować, gdy obecnie posiadane zaczną wymagać dużo siły i szarpania podczas otwierania lub zamykanie wymaga kilku powtórzeń. Bardzo oczywistą oznaką konieczności wymiany okien będzie również ich samoistne otwieranie się, na przykład podczas silnych wichur lub przy ustawieniu skrzydła okna w pozycji rozszczelnienia.
7. Słaba izolacja akustyczna
Okna, które przestają być szczelne, przepuszczają nie tylko podmuchy powietrza i wilgoć, ale również dźwięki. Będzie to szczególnie dobrze słyszalne w aglomeracjach miejskich, jak i w pomieszczeniach znajdujących się w bliskim sąsiedztwie ulic. Dźwięki dochodzące z zewnątrz mogą dostawać się do pomieszczeń poprzez szpary między framugą a murem, poprzez nieszczelności pomiędzy szybami a uszczelkami, ale również poprzez szkło wykonane w przestarzałej technologii, niezabezpieczone powłokami zwiększającymi ich parametry akustyczne. Duże znaczenie ma też materiał, z jakiego wykonane są ramy – jeśli mamy do czynienia z drewnianą stolarką okienną pochodzącą jeszcze z 20 w., możemy spodziewać się słabej izolacji akustycznej.
Wymiana okien – kiedy najlepiej się za to zabrać?
Najlepszy czas na wymianę okien to ten, w którym warunki zewnętrzne są zbliżone do tych panujących w remontowanych pomieszczeniach. O ile jest to możliwe, okien nie wymieniajcie podczas mrozów. Nie tylko spowoduje to znaczne wychłodzenie sąsiadujących pomieszczeń, ale również wpłynie na właściwości PVC. Wpasowany podczas ujemnej temperatury materiał framugi ulegnie rozszerzeniu podczas letnich upałów, co z kolei może doprowadzić do wypaczenia całego okna. Najlepszym czasem na wymianę okien są ciepłe miesiące, począwszy od wiosny, aż po wczesną jesień.
Wymiana okien z pewnością nie jest przedsięwzięciem tanim, dlatego nie należy decydować się na nią zbyt pochopnie, ale z drugiej strony nie należy zwlekać zbyt długo. Zużyte, nieszczelne okna i drzwi balkonowe znacznie obniżają komfort zamieszkiwania lub pracy, przyczyniają się również do znacznych i niepotrzebnych kosztów ogrzewania i schładzania pomieszczeń. Mamy nadzieję, iż ten poradnik pomoże Wam samodzielnie określić, czy Wasza stolarka okienna wymaga wymiany.
15.07.2022