5 sposobów na zaparowane szyby

Krople wody na szybach to często spotykane zjawisko w sezonie jesienno-zimowym. Chociaż dla wielu osób kojarzy się ono z wadami samego okna, poszukiwanie przyczyn warto rozpocząć w kilku innych miejscach. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie z problemem osadzania się wilgoci na szybach okiennych, ten poradnik jest dla Ciebie! Przedstawiamy 5 metod na ograniczenie parowania, które stanowi idealną pożywkę dla grzybów i pleśni. Warto zdusić je w zarodku i zapewnić sobie zdrową przestrzeń do życia.

Czemu parują okna w domu?

Zanim podamy konkretne sposoby na zaparowane okna w domu, warto zastanowić się nad genezą tego zjawiska. Domowe szyby znajdują się na granicy dwóch stref powietrznych o zróżnicowanej temperaturze i wilgotności. Amplituda temperatur doprowadza do skondensowania się pary wodnej. Ciepłe powietrze z wewnątrz zawiera parę, która przy kontakcie z zimną szybą ulega skropleniu. Widok parujących szyb niejako kontrastuje z obecnością grzejnika. Skąd się bierze wspomniana dysproporcja w stopniach Celsjusza, skoro kaloryfer znajduje się przeważnie tak blisko powierzchni okna? Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Wysunięty parapet skutecznie odbija ciepło i rozprowadza je po pomieszczeniu. Część z tego ciepła dociera do górnej powierzchni szyby. Zwróć uwagę, że krople wody bardzo rzadko osadzają się na szczycie okna. Najwięcej wilgoci znajdziemy w dolnej partii, czyli tam, gdzie kontrast temperatur okazuje się największy.
Istnieją rozmaite domowe sposoby na parujące szyby. Część z nich wymaga zakupu dodatkowego sprzętu lub zmiany nawyków. Co zrobić, żeby szyby nie parowały? Czytaj dalej, a poznasz 5 najczęściej stosowanych metod.

Pierwszy sposób na zaparowane szyby – sprawdź wentylację w mieszkaniu.

Pierwszym podejrzanym staje się nieefektywny układ wentylacyjny. Zaparowane okna w domu to częsty objaw nadmiernej wilgotności. Codzienna aktywność człowieka prowadzi do wytworzenia znacznej ilości pary wodnej. Zatkana wentylacja uniemożliwia odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Zdajemy sobie sprawę, że ta teza może brzmieć dość zaskakująco. Przecież w sezonie grzewczym większość mieszkańców boryka się z zupełnie przeciwną uciążliwością – zbytnim wysuszeniem powietrza. Tak jest w przypadku dobrego stanu technicznego wentylacji. Jeśli jednak masz niesprawną wentylację i rzadko wietrzysz pomieszczenia, otrzymujesz gotową odpowiedź na pytanie, czemu parują szyby. Wykonaj pomiar ciągu w kratce wentylacyjnej. Przeprowadź czyszczenie zabrudzonego ujścia, a udrożnisz kanały powietrzne. Włączaj okap podczas gotowania w kuchni. Może się okazać, że te proste czynności rozwiążą Twój problem z parującymi oknami.

Co zrobić, żeby szyby nie parowały? Sposób nr 2.

Jeśli zauważysz, że zaparowane okna w domu objawiają się obecnością kropli wody między taflami szkła, musisz stawić czoła znacznie poważniejszemu problemowi. Nowoczesne okna z PVC posiadają zespolone szyby z gazem szlachetnym (argon lub krypton). Ze względu na większą gęstość od powietrza, gazy te są doskonałymi izolatorami. Ramy z PVC charakteryzują się całkowitą szczelnością. Parujące okna od wewnątrz to dość jednoznaczny sygnał świadczący o powstaniu nieszczelności. W takiej sytuacji pozostaje nam wymiana zaparowanego okna na nowe lub naprawa w domu. Warto nawiązać kontakt ze sprzedawcą lub producentem. Po przekazaniu im informacji o specyfice problemu otrzymamy jasne wytyczne serwisowe. Być może wystarczy wymiana wszystkich uszczelek i uzupełnienie gazu. Jeśli przywrócenie parującej szyby do dawnej sprawności okazuje się niemożliwe, wówczas należy podjąć decyzję o wymianie całego elementu.

Trzeci sposób na parujące szyby w domu – kup suszarkę bębnową.

Zachodzisz w głowę, czemu parują Twoje okna mimo nieskazitelnego stanu technicznego? Zwróć uwagę, jak często suszysz pranie w mieszkaniu! Ilość wody parującej z ubrań okazuje się zaskakująco duża. Nawet sprawna wentylacja i rozgrzane kaloryfery nie są w stanie poradzić sobie z osuszeniem wnętrza. Co zrobić, żeby szyby nie parowały w takiej sytuacji? Zalecamy kupno suszarki automatycznej. Dzięki temu produktowi zyskasz nie tylko czyste i suche okna, lecz jednocześnie znacznie poprawisz własny komfort.

Sposób nr 4 – rozważ zakup osuszacza.

Kolejny sposób również opiera się na konkretnej decyzji zakupowej. Tym razem walka z parującymi szybami polega na wykorzystaniu domowego osuszacza powietrza. Urządzenia do osuszania charakteryzują się różną wydajnością. Parametry techniczne należy zatem dobrać do kubatury wnętrza. Za punkt wyjścia można przyjąć wydajność na poziomie 0,5 l na 24 godziny dla każdego metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Dla pokoju o powierzchni 30 m2 optymalnym rozwiązaniem będzie osuszacz o mocy 15 l na dobę.

Domowe sposoby na zaparowane okna – regularnie wietrz pomieszczenia.

Popularne w internecie domowe lifehacki na zaparowane okna traktujmy raczej jako ciekawostkę. Cykliczne smarowanie powierzchni szyby pianką do golenia ma działanie objawowe, lecz nie eliminuje źródła problemu. W kategorii skutecznych domowych sposobów znajdziemy jednak dwie inne czynności mające spory potencjał do ograniczenia zjawiska parujących szyb. Przeprowadzaj regularne wietrzenie lub rozszczelnij okna, a pozbędziesz się nadmiaru wilgoci powstałej po suszeniu ubrań lub gotowaniu obiadu. Otwieraj okna na oścież przez kilka minut. Możesz także pomyśleć o ich rozszczelnieniu.
Opisane powyżej sposoby są świetnym punktem wyjścia przy radzeniu sobie z zaparowanymi oknami. Jeśli jednak dalej nie wiesz, co zrobić z problemem skroplonej wody na oknach, sugerujemy nawiązanie kontaktu z ekspertami. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi poradami na naszym blogu. Znajdziesz tam odpowiedzi na pozostałe pytania związane z zakupem i użytkowaniem okien, dzięki czemu będziesz podejmować lepsze decyzje.

Porady

04.09.2023