5 sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni
Czy wiesz, że nawet na niewielkiej powierzchniowo przestrzeni jesteś w stanie urządzić naprawdę wygodne i funkcjonalne wnętrze? Wystarczy zastosować tylko kilka trików. Sprawdź je poniżej.
Sam metraż nie wskazuje jednoznacznie czy dane wnętrze jest duże, małe, komfortowe czy przestronne. Wiele zależy od wymiarów i układu ścian. Kluczowe jest jednak to, jak zagospodarujemy daną powierzchnię, tj. co i jak na niej umieścimy. Dzięki temu nawet pozornie małe mieszkanie może stać się w pełni wystarczające nawet dla kilku osób. Zatem o jakie triki chodzi? Sprawdź je wszystkie.
1. Kolory, które powiększają
Tutaj zasada jest bardzo prosta i na pewno Ci znana – jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń, a ciemne pomniejszają. Nie oznacza to jednak, że wszystkie ściany muszą być wymalowane na biało. By sprawić wrażenie, że wnętrze jest większe, warto wybierać jasne beże, pastelowe róże czy ecru. Fani kolorów mogą pokusić się o ciemniejsze i bardziej wyraziste barwy, ale wówczas lepiej wybrać je tylko na jedną ze ścian. Jasne kolory powinny pokrywać nie tylko ściany, ale też meble czy inne dodatki. Nie dajmy się jednak zwariować – z powodu ciemnej lampy czy małej szafki jeszcze nikt nie poczuł się klaustrofobicznie.
2. Pasy, które powiększą i rozszerzą
Jedną ze ścian np. w sypialni czy salonie mogą zdobić pionowe lub poziome pasy. Te pierwsze “podwyższą” pomieszczenie, a te drugie “rozszerzą”. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się panele ścienne, np. tzw. lamele (zresztą bardzo dzisiaj modne). Oczywiście warto wybierać raczej jaśniejsze kolory i takie które będą współgrać ze stylem pomieszczeń. Wówczas wszystko będzie wydawać się spójnie, co jeszcze bardziej pozytywnie wpłynie na odbiór wnętrza.
3. Lustra – iluzja większego metrażu
Lustra to nieodłączne elementy każdego domu. Można o nich pomyśleć nie tylko w kontekście stricte praktycznym (do przeglądania się), ale też dekoracyjnym. Lustra optycznie powiększą przestrzeń – dadzą wrażenie, że dane wnętrze jest znacznie większe. Dlatego warto je umieszczać w miejscach, do których teoretycznie nie są przeznaczone, np. do salonu.
4. Mniej znaczy więcej
Dużo bibelotów, mebli i dodatków może przytłoczyć nawet dużą, a co dopiero małą przestrzeń. Nie warto zatem otaczać się za dużą ilością przedmiotów, jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza. Niewskazane jest także stosowanie wielu różnych wzorów i faktur. Koronkowe firany, wzorzyste poduszki, puchate dywany – to wszystko na raz może zdecydowanie przytłoczyć i “zmniejszyć” przestrzeń. Spójność, spójność i jeszcze raz spójność.
5. Im więcej źródeł światła tym lepiej
Postaraj się o wiele źródeł światła we wnętrzach. Te wpłyną optycznie na rozmiar pomieszczenia. Niektórzy dekoratorzy wnętrz radzą podświetlać nawet ramy obrazów i półki. I coś w tym jest, bo odpowiednio dobrane oświetlenie może spotęgować wrażenie przestronności.
Nie zapomnij też o wpuszczeniu do wnętrza sporej ilości światła dziennego. Nie przykrywaj okien dużą ilością firanek i zasłon, szczególnie gdy masz ładny widok.
Małe wnętrze może okazać się wystarczające. Warto zadbać o jego optyczne powiększenie – jak widać nie jest to wcale takie trudne!
23.11.2021